eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od handlu detalicznego zamiast PIT-u i CIT-u

Podatek od handlu detalicznego zamiast PIT-u i CIT-u

2016-01-20 13:11

Podatek od handlu detalicznego zamiast PIT-u i CIT-u

Podatek od handlu detalicznego zamiast PIT-u i CIT-u © Voyagerix - Fotolia.com

Obecnie obowiązujący podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) czy fizycznych (PIT) powinien zniknąć, a jego miejsce winien zająć stosunkowo niski podatek przychodowy. Jedyne w ten sposób da się zlikwidować wyciek kapitału za granicę i unikania jego opodatkowania. Podatek od handlu detalicznego nie powinien przy tym funkcjonować obok obecnych podatków dochodowych. W pierwszym roku (tj. 2016) może być to dopuszczalne ale pod warunkiem, że zapłacony CIT/PIT pomniejszy nowy podatek od handlu.

Przeczytaj także: Zaniechany podatek od sprzedaży detalicznej, ale nie deklaracje

To, że duże koncerny unikają płacenia CIT-u w Polsce, transferując zyski za granicę, nie jest niczym nowym. Należy się w związku z tym zastanowić jak ten proceder ukrócić. Rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie podatku przychodowego o stosunkowo niskiej stawce podatku. Nie powinien on jednak funkcjonować obok obecnych rozwiązań, a zamiast nich.

Rekomendujemy wprowadzenie powszechnego podatku od sprzedaży detalicznej o jednolitej, niskiej stawce. Podatek powinien być pomniejszony o CIT/PIT zapłacony w danym okresie rozliczeniowym. Podmioty płacące podatki CIT/PIT nie powinny być dyskryminowanie przez państwo polskie – powiedział na konferencji prasowej poświęconej podatkowi od handlu, Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według ZPP ustawa w tej sprawie powinna być przyjęta na czas określony – do 31.12.2016 roku. W tym czasie powinna zostać przygotowana nowa ustawa (co obecnie jest prawnie niemożliwe) w korelacji z całym systemem podatkowym.

W naszym przekonaniu zmiana powinna polegać na likwidacji CIT w ogóle i zastąpieniu go podatkiem przychodowym, nie tylko w handlu ale w ogóle we wszystkich innych sektorach gospodarki. Tylko to jest w stanie zrealizować główne cele ustawy – wyegzekwowanie płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny oraz poprawę konkurencyjności polskich firm – powiedział na konferencji Jakub Bińskowski, analityk ZPP.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Podatek od handlu detalicznego zamiast PIT-u i CIT-u

Obecnie obowiązujący podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) czy fizycznych (PIT) powinien zniknąć, a jego miejsce winien zająć stosunkowo niski podatek przychodowy.


ZPP ostrzegało przede wszystkim przed błędem zbyt wysokiej stawki.
Podatek przychodowy jest podatkiem doskonałym, do momentu aż nie zacznie opłacać się go obchodzić, a od pewnej wysokości zaczyna się to opłacać – stwierdził Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. - Dwie największe możliwości to ryzyko integracji pionowej działalności gospodarczej oraz ryzyko stosowania struktur sprzedaży komisowej. Jeśli przesadzicie z wysokością tego podatku – doradcy podatkowi są gotowi do zaoferowania swoich usług korporacjom w tym zakresie. Dojdzie wówczas do ośmieszenia idei tego podatku i korporacje w Polsce nie będą płacić podatku przez kolejne dekady – mówił Nowacki.

Według ZPP każdy podatek progresywny uruchomi przemysł unikania opodatkowania, który skłoni firmy do optymalizacji. Niektóre firmy już istnieją w strukturze organizacyjnej, która to umożliwia. Inne takie struktury stworzą. Podobna optymalizacja rozpocznie się w przypadku uzależniania podatku od powierzchni handlowej.

Handel wielkopowierzchniowy stał się kozłem ofiarnym, na którym miał być wykonany wyrok słusznego oburzenia w sprawie nie płacenia w Polsce podatków przez międzynarodowe koncerny. Sami wielokrotnie te oburzenie artykułowaliśmy. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to jedyny sektor, który nie płaci CIT. CIT nie płacą „wszyscy”, a właściwie płaci go kto chce. Firmy międzynarodowe mają jednak wielokrotnie większe możliwości unikania tego podatku i jest to nieuczciwa konkurencja w stosunku do firm polskich, szczególnie z sektora MSP. O ile utrzymywanie tego podarku w latach 90. ubiegłego wieku być może miało jeszcze jakiś sens (strategia „zainwestujcie u nas, u nas można nie płacić podatków”), to dwie dekady później – już nie ma. Komisja Europejska straty Polski z tytułu wyprowadzana zysków zagranicę związanego z tym podatkiem szacuje na 46 miliardów złotych. Najwyższy czas z tym skończyć i wprowadzić sprawiedliwy, powszechny podatek przychodowy.

W obszernym raporcie opisującym handel w Polsce ZPP przedstawiło następujące rekomendacje:
  • Podatek od handlu detalicznego powinien być podatkiem liniowym, prostym, niezależnym od powierzchni, o niewielkiej stawce.
  • W ramach wariantu, uznać należy możliwość wprowadzenia podatku od handlu detalicznego, zróżnicowanego według poszczególnych gałęzi sektora, skonstruowanego z uwzględnieniem specyfiki każdej z nich.
  • Elementem konstrukcji podatku od handlu detalicznego powinno być wyłączenie przedmiotowe dot. obrotu dobrami kultury oraz towarami i produktami dla dzieci, objętymi niższą niż podstawowa stawką VAT.
  • Niesprawiedliwym byłoby, gdyby nowy podatek funkcjonował obok istniejącego już CIT, kwota zapłaconego w poprzednim roku podatkowym CITu, powinna być odliczana od kwoty podatku od handlu detalicznego.
  • Niezależnie od wybranej możliwości, ustawa o podatku od handlu detalicznego powinna obowiązywać wyłącznie do końca 2016 roku. W roku 2017, podatek CIT powinien być całkowicie zastąpiony niskim podatkiem przychodowym, co uniemożliwi unikanie opodatkowania podatkiem CIT, stosowane przede wszystkim przez międzynarodowe koncerny.




Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: