eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

2016-06-13 12:46

Przeczytaj także: Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w latach 2011, 2012, 2013 i 2014 jedynym dochodem Wnioskodawczyni była renta rodzinna. ZUS rozliczał Wnioskodawczynię za te lata na formularzu PIT-40A. Osobiście Wnioskodawczyni nie składała odrębnego formularza.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa Organ podatkowy stwierdza, że Wnioskodawczyni nie ma prawa do złożenia korekty rocznego obliczenia podatku sporządzonego na formularzu PIT-40A. Roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A złożył ZUS, dlatego tylko i wyłącznie ZUS ma prawo do złożenia korekty tego rocznego obliczenia podatku.

Niemniej nie ma przeszkód, aby na podstawie sporządzonego przez ZUS rocznego obliczenia podatku, Wnioskodawczyni sporządziła zeznanie podatkowe (w tym przypadku na formularzu PIT-37). W takiej sytuacji roczne obliczenie podatku wystawione przez ZUS traktowane jest jako informacja o wysokości uzyskanego dochodu i pobranej zaliczki.

Zagadnienia dotyczące wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaconego podatku również regulują przepisy ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 72 § 1 ww. ustawy za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku (pkt 1), kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej (pkt 2).

Z treści art. 73 § 2 pkt 1 ww. ustawy wynika, że dla podatników podatku dochodowego – nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.

Zgodnie z art. 75 § 1 ww. ustawy jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji), to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację) (art. 75 § 3 ww. ustawy).

Jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania (deklaracji) nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. W takim przypadku korekta wywołuje skutki prawne (art. 75 § 4 ww. ustawy).

Z wniosku wynika, że Wnioskodawczyni nie składała żadnych zeznań podatkowych za wskazane lata. W związku z czym nie ma możliwości złożenia skorygowanych zeznań – co wykazano powyżej. Dlatego też w świetle art. 75 § 3 ww. ustawy oraz przedstawionego stanu faktycznego brak jest możliwości złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

Niemniej, nie pozbawia jej to prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej za minione lata, jeśli spełnia wszystkie uwarunkowania wymagane dla tej ulgi, określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.). W tym celu Wnioskodawczyni powinna złożyć za poszczególne lata zeznania podatkowe sporządzone w oparciu o uzyskane z ZUS roczne obliczenie podatku.

Podsumowując, Wnioskodawczyni nie ma możliwości złożenia korekty rocznego obliczenia podatku wystawionego na formularzu PIT-40A i złożonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a co za tym idzie żądania stwierdzenia nadpłaty. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: