eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wyposażenie kupione prywatnie nie będzie kosztem podatkowym firmy

Wyposażenie kupione prywatnie nie będzie kosztem podatkowym firmy

2016-08-06 14:26

Wyposażenie kupione prywatnie nie będzie kosztem podatkowym firmy

Słownik © ktasimar - Fotolia.com

Poniesione w latach ubiegłych ze środków własnych wydatki na zakup książek - literatury fachowej, które następnie zostaną przekazane na potrzeby prowadzonej działalności, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów tej działalności. Celem poniesienia tych wydatków nie było bowiem osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27.07.2016 r. nr IBPB-1-1/4511-349/16/ZK

Przeczytaj także: Mieszkanie można amortyzować stawką indywidualną

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca prowadzi od czerwca 2012 r. działalność gospodarczą w zakresie działalności rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego. Przez ostatnie lata nabywał fachowe książki do majątku prywatnego obejmujące literaturę z zakresu podatków i rachunkowości. Książki te miały służyć rozwojowi własnemu i samokształceniu. Zainteresowany kupował je w różnych źródłach (zakupy były dokumentowane fakturami i paragonami fiskalnymi bądź nie posiadały dowodu zakupu w przypadku zakupu ich ze źródeł prywatnych osób fizycznych).

Obecnie posiadany księgozbiór wnioskodawca chciałby zaliczyć do majątku firmowego na podstawie sporządzonego oświadczenia. Zadał pytanie, czy może z tego tytułu rozpoznać koszty uzyskania przychodu oraz w jaki sposób dokonać wyceny takiego wyposażenia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

fot. ktasimar - Fotolia.com

Słownik

Prywatne wyposażenie, w postaci chociażby literatury fachowej, można przekazać do majątku firmy. Niemniej nie wpłynie to na koszty podatkowe działalności gospodarczej.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie i zachowanie tego źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Wydatki związane z zakupem „fachowych” książek na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, że aby wydatki związane z zakupem książek, mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego właśnie źródła przychodów. Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów stanowi zatem niezbędną przesłankę zaliczenia ich przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Do stwierdzenia, czy wydatki związane z zakupem książek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest przede wszystkim ustalenie, czy takie wydatki mają związek z tą działalnością.

Podkreślić przy tym należy, że ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne. (...)

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki związane z zakupem ww. książek nie mają związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca bowiem sam wskazał we wniosku, że książki, o których mowa we wniosku nabywane były z pieniędzy stanowiących jego majątek prywatny, na potrzeby rozwoju własnego oraz samokształcenia. Wydatki z tego tytułu poniesione zostały niezależnie od prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i bez zamiaru wykorzystywania zakupionych książek na potrzeby tej działalności. W związku z tym brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub zachowaniem albo zabezpieczeniem tego źródła przychodu. Skoro poniesienie wydatków na zakup książek nie miało związku z prowadzoną w tych latach przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą, to nie sposób twierdzić, że wydatki te będą mieć związek z prowadzeniem tej działalności, po przekazaniu książek do majątku firmy.

Przedmiotowe wydatki nie spełniają zatem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie mogą obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Należy zauważyć, że wydatki, o których mowa we wniosku mają charakter osobisty, związany z podnoszeniem poziomu wiedzy i zdobyciem określonych umiejętności z zakresu podatków i rachunkowości. Celem ponoszenia tego rodzaju wydatków nie było zatem osiągnięcie przychodów z konkretnego źródła, jakim jest działalność gospodarcza. W konsekwencji, wydatki na zakup książek poniesione przez Wnioskodawcę w latach ubiegłych należy zaliczyć do wydatków o charakterze osobistym, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i umiejętności z ww. zakresu. Z tej też przyczyny, nie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: