eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wyższy limit na ryczałcie i niższy VAT na produkty dla dzieci. Projekt nowej ustawy w Sejmie

Wyższy limit na ryczałcie i niższy VAT na produkty dla dzieci. Projekt nowej ustawy w Sejmie

2023-08-17 12:18

Wyższy limit na ryczałcie i niższy VAT na produkty dla dzieci. Projekt nowej ustawy w Sejmie

Wyższy limit na ryczałcie i niższy VAT na produkty dla dzieci. Projekt nowej ustawy w Sejmie © Visual Concepts - Fotolia.com

Przepisy Polskiego Ładu wprowadzone w 2022 roku przyniosły wiele zmian w sposobie rozliczania składki zdrowotnej oraz wpłynęły na decyzję o zmianie przez wielu przedsiębiorców formy opodatkowania na ryczałt. Jednak, aby go wybrać, nie można przekroczyć 2 milionów złotych przychodu w ciągu roku. Ma to się wkrótce zmienić, gdyż w Sejmie pojawił się projekt ustawy zwiększający ten próg do 3 milionów złotych.

Przeczytaj także: 1 stycznia 2023 r. wraca wyższy VAT na energię i paliwa

Składka zdrowotna w zależności od formy opodatkowania


Wysokość stawki składki zdrowotnej znacząco różni się w zależności od formy opodatkowania. W przypadku skali podatkowej składka wynosi 9 proc. dochodu, a na podatku liniowym jest to 4,9 proc. dochodu.

W przypadku ryczałtu obowiązują trzy progi: do 60.000 zł, pomiędzy 60.000 a 300.000 zł oraz powyżej 300.000 zł. Co istotne, wysokość składki zdrowotnej jest znana podatnikowi z góry, niezależnie od osiągniętego przychodu w ramach danego progu. Oznacza to, że po przekroczeniu przychodu 300.000 zł w skali roku, przedsiębiorca płaci najwyższą składkę zdrowotną, 1.128,48 zł miesięcznie.
Wielu podatników wybiera ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ zasady opłacania składki zdrowotnej są wtedy korzystniejsze niż na skali podatkowej i podatku liniowym. Dochód pozostaje kluczowym czynnikiem, niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Na przykład: jeśli dochód przedsiębiorcy wynosi milion złotych, to przy opodatkowaniu liniowym zapłaci 49.000 zł składki zdrowotnej w skali roku. W przypadku ryczałtu będzie to znacznie mniej, 13.541,76 zł – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Większy limit przychodowy na ryczałcie = więcej chętnych?


Warto mieć na uwadze obowiązujący na ryczałcie limit przychodowy. Podmioty osiągające przychód powyżej 2 milionów złotych nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania. W związku z tym w Sejmie pojawił się projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada zwiększenie tego limitu o 50 proc. z 2 milionów do 3 milionów złotych.
To pozytywna zmiana, którą można ocenić z dwóch stron. Po pierwsze podatnicy, którzy wcześniej przekraczali limit, będą mogli korzystać z ryczałtu. Po drugie, wprowadzenie tego limitu budzi pytania, dlaczego w ogóle jest stosowany dla tej formy opodatkowania – zwraca uwagę Piotr Juszczyk.

fot. Visual Concepts - Fotolia.com

Wyższy limit na ryczałcie i niższy VAT na produkty dla dzieci. Projekt nowej ustawy w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych. Zakłada on m.in.: zwiększenie limitu przychodu dla osób chcących rozliczać podatki według zasad ryczałtu z dotychczasowych 2 mln na 3 mln zł oraz obniżenie stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci z 23 proc. na 5 proc. Zdaniem Piotra Juszczyka z firmy inFakt są to pozytywne zmiany: wybór ryczałtu jako formy opodatkowania pozwoli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych przy rozliczeniu składki zdrowotnej a zmniejszenie stawki podatku VAT na produkty dla najmłodszych umożliwi wprowadzenie bardziej przystępnych cen dla wszystkich.


Niższy VAT na odzież dla najmłodszych


Kolejna pozytywna zmiana dotyczy podatku VAT i przynosi obniżenie jego stawek na odzież i obuwie dla dzieci z 23% do 5%. – Osobiście jestem zwolennikiem tego typu zmian i wsparcia rodzin poprzez obniżenie podatków przy jednoczesnym ograniczaniu programów socjalnych. To pozwala na wprowadzenie bardziej przystępnych cen dla wszystkich, a stawki podatku VAT, zwłaszcza na produkty dla dzieci, powinny być jak najniższe – ocenia ekspert inFakt.

Aktualnie projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych jest opiniowany przez organizacje samorządowe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: