eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT

Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT

2006-04-25 11:05

Przeczytaj także: Jak rozliczyć PIT w 2006 r.


Część G Należny podatek

W części tej podatnicy dokonują obliczenia zobowiązania podatkowego.

W tej części podatnicy obliczają podatek należny. Podatek zaokrągla się do pełnego złotego w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Podatnicy wykazują też w tej części zeznania kwotę zmniejszenia z tytułu darowizny (zwanej „wpłatą”) na rzecz organizacji pożytku publicznego. Kwota zmniejszenia nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 procent podatku. Zmniejszenie stosuje się, jeżeli wpłata została dokonana od dnia 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Wpłata taka musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego wynika imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Podatnicy, na których ciąży obowiązek złożenia zeznania, są obowiązani w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Część H Informacje o załącznikach

PIT/O - składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet) lub od podatku (np. z tytułu ulgi uczniowskiej), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.

PIT/D - składają osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytów mieszkaniowych).

Ponadto w części tej podatnicy mogą podać swój numer telefonu, numer faksu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe), jak również poinformować o formie, w jakiej chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty (zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, lub w gotówce).

Podatnicy, którzy zwrócili się o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, powinni sprawdzić, czy w formularzu NIP wskazali numer osobistego rachunku bankowego i czy jest on aktualny. Jeżeli podatnik nie wskazał numeru osobistego rachunku bankowego lub wskazany numer nie jest aktualny, należy złożyć zgłoszenie NIP-3, podając aktualne dane dotyczące rachunku bankowego.

Najczęstsze błędy

Podatnicy wypełniając zeznania podatkowe dość popełniają błędy. Część z pomyłek jest poprawiana już w chwili składania zeznania w Urzędzie Skarbowym (o ile podatnik nie wysyła zeznania pocztą) przez pracowników przyjmujących zeznanie.

Jakie błędy zdarzają się najczęściej? Podatnicy często zapominają podać swój numer NIP oraz podpisać się pod złożonym zeznaniem. często zdarzają się również błędy rachunkowe, podatnicy też często zapominają o limitach w ulgach, odejmując za duże kwoty.

Warto pamiętać, że podatnik ma prawo do poprawienia błędów. Skorygowanie deklaracji (zeznania) następuje przez złożenie korygującej deklaracji (zeznania) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Zaległy podatek należy wtedy zapłacić wraz z odsetkami lub zwrócić nadpłatę, również wraz z odsetkami.

W przypadku błędów rachunkowych i oczywistych omyłek korektę deklaracji sporządzi organ podatkowy, jeżeli w wyniku korekty deklaracji zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty nie będzie przekraczała 1.000 zł. Uwierzytelnioną kopię korekty podatnik wtedy otrzymuje celem jej akceptacji - z prawem wniesienia sprzeciwu. Jeśli podatnik nie wniesie sprzeciwu, to taka korekta wywołuje skutki prawne jak korekta złożona przez podatnika.

Opracowano na podstawie materiałów

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: