eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT

Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT

2006-04-25 11:05

Tylko tydzień został już na rozliczenie się z fiskusem z podatku za rok 2005. W tym roku zeznanie podatkowe można składać do północy drugiego maja. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, termin rozliczeń upływa 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, jednak jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy - ponieważ ostatni kwietnia to niedziela, pierwszy dzień po dniach wolnych od pracy przypada na 2 maja.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

Zeznania PIT nie muszą samodzielnie wypełniać osoby, które zobowiązały swój zakład pracy, aby rozliczył je z podatku za 2005 r. Z fiskusem nie rozliczają się też osoby nie osiągające dochodów oraz te, których dochody były niższe od 2790 zł oraz emeryci i renciści - zrobi to za nich ZUS lub KRUS. Emeryci i renciści będą musieli się jednak samodzielnie rozliczyć jeśli dodatkowo dorabiali lub korzystają z ulg.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru dwa podstawowe formularze. Z druku PIT-36 korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą, z formularza PIT-37 skorzystają zaś osoby czerpiące dochody z pracy najemnej, emerytury, renty. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i korzystające z 19-procentowego liniowego podatku składają roczne zeznanie na formularzu PIT-36L. Dodatkowo, osoby uzyskujące dochody kapitałowe (np ze sprzedaży akcji) wypełniają druk PIT-38.

Podatnicy korzystający z ulg wypełniają dodatkowe formularze - PIT-O (zwykłe ulgi - internetowa, rehabilitacyjna) lub PIT-D (ulgi mieszkaniowe).

Formularze podatkowe znajdują się we wszystkich urzędach skarbowych, można je też ściągnąć z internetu (ze strony Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl), można też skorzystać ze specjalnych programów obliczających należności podatkowe i drukujących gotowe zeznania.

Co w zeznaniu?

Dla pracowników, osób pracujących na umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło a także emerytów i rencistów podstawą do wypełnienia zeznania jest dokument wystawiany przez pracodawcę lub świadczeniodawcę. Druk PIT-11/8B zawiera informację o osiągniętych dochodach oraz zaliczkach na podatek dochodowy. Zawiera także informacje o wysokości kwot przekazanych na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne a także wysokości potrąconych kosztów uzyskania przychodu.

PIT-11 jest konieczny do sporządzenia zeznania rocznego. Zgodnie z prawem, płatnicy podatku dochodowego są zobowiązani do przesłania dokumentów PIT 11/8B w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zeznanie podatkowe można złożyć bądź to osobiście w Urzędzie Skarbowym, bądź wysyłając pocztą (najlepiej listem poleconym), przy czym przy wysyłaniu pocztą za datę złożenia zeznania uważa się datę na stemplu pocztowym. Jeśli w zeznaniu wykazujemy niedopłatę podatku, ważne jest, by w ostatecznym terminie złożenia zeznania wyrównać też braki w rozliczeniu z fiskusem - wpłacić niedopłatę na konto Urzędu.

Tabelki, rubryczki czyli wypełniamy PIT

Najpopularniejszym kwestionariuszem jest PIT-37, dotyczy on wszystkich pracowników, emerytów czy rencistów. PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (z wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, emerytur lub rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej, przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych.

Formularza PIT-37 nie wypełniają podatnicy, którzy m.in. prowadzili działalność gospodarczą, uzyskali przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: