eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż towarów na odwrotne obciążenie w VAT a usługi dodatkowe

Sprzedaż towarów na odwrotne obciążenie w VAT a usługi dodatkowe

2018-09-26 13:41

Sprzedaż towarów na odwrotne obciążenie w VAT a usługi dodatkowe

Kiedy cięcie stali bez podatku VAT? © KPixMining - Fotolia.com

Towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (np. pręty, stal, profile) często są rozliczane na zasadzie odwrotnego obciążenia. Ich sprzedaży jednakże często towarzyszą usługi dodatkowe, takie jak cięcie na wymiar czy ich transport do klienta. Czy również te usługi należy rozliczyć w ramach odwróconego VAT?

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że obowiązek rozliczenia VAT należnego od danej transakcji jest przeniesiony ze sprzedawcy na nabywcę, czyli podatnika, na rzecz którego została dokonana dostawa towaru.
Odwrotne obciążenie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie zostaną spełnione poniższe warunki:
  • dokonującym dostawy towaru jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe)
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (zwolnienie przewidziane dla dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, przy nabyciu/imporcie, wytworzeniu których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT) lub art. 122 ustawy o VAT (zwolnienie przewidziane dla dostawy złota inwestycyjnego),
  • nabywcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Dodatkowo w przypadku dostawy towarów w postaci elektroniki (poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT) wymagany jest jeszcze jeden warunek. Otóż aby w tym przypadku zastosować odwrotne obciążenie, łączna wartość towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej powyższe towary (bez kwoty podatku) musi przekraczać 20.000 zł.

fot. KPixMining - Fotolia.com

Kiedy cięcie stali bez podatku VAT?

W przypadku sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT czynnemu podatnikowi tego podatku, gdzie sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia z VAT, transakcja winna być rozliczona w ramach odwrotnego obciążenia. Tak samo należy potraktować usługi towarzyszące tej dostawie, a stanowiące w sumie czynność kompleksową.


Kiedy świadczenia kompleksowe?


W ustawie o VAT obowiązuje zasada, zgodnie z którą dla celów opodatkowania tym podatkiem każde świadczenie powinno być traktowane jako odrębne, niezależne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jedno świadczenie z ekonomicznego punktu widzenia obejmuje kilka czynności. W takim przypadku nie należy tego świadczenia sztucznie dzielić dla celów opodatkowania. Świadczenia te tworzą bowiem jedno świadczenie kompleksowe.
„(…) obrocie gospodarczym występują świadczenia natury kompleksowej, czyli takie, które nie dają się w prosty sposób zaklasyfikować do danej kategorii, gdyż składają się z kilku pojedynczych świadczeń. W związku z tym, w każdym przypadku dla określenia skutków podatkowych transakcji złożonych należy badać, czy mamy do czynienia z kompozycją świadczenia głównego - dominującego wzbogaconą jedynie o świadczenia pomocnicze, czy też dostawca realizuje kilka odrębnych i niezależnych świadczeń.

Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych.(…)”
(Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 07.11.2017 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.448.2017.1.ICz.)

Sprzedaż towaru z usługą dodatkową


Przekładając powyższe rozważania na nasz przykład należy zatem zbadać, czy świadczone przez podatnika usługi dodatkowe (w postaci czy to cięcia czy transportu stali) mają ścisły związek ze sprzedażą towaru, czy też stanowią dla klienta cel sam w sobie (a więc nie wykazując ścisłego, nierozerwalnego związku z nabywanym towarem).

W przypadku świadczenia usług dodatkowych w związku ze sprzedażą konkretnego towaru, zdaniem autora usługi te służą zrealizowaniu dostawy tego towaru zgodnie z zamówieniem klienta. Winny one zatem być wliczone w jego cenę i traktowane jako świadczenie kompleksowe. Wartość takiej usługi powinna zwiększyć podstawę opodatkowania VAT z tytułu dostawy towaru i winna być opodatkowana na takich samych zasadach, czyli tutaj w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia.
„(…) świadczenie złożone obejmujące dostawę stali (towaru wymienionego w załączniki nr 11 do ustawy) a także usługi dodatkowe takie jak cięcie i transport należy traktować jako świadczenie kompleksowe.

Tak więc w przypadku gdy dokonywana przez Wnioskodawcę dostawa stali – wyrobów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy – będzie opodatkowana na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy (dla których podatnikiem jest nabywca) również świadczone przez Wnioskodawcę usługi cięcia stali oraz jej transport (jako elementy transakcji zasadniczej) powinny być opodatkowane na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy przez nabywcę. (…)”
- uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 04.03.2014 r. nr ILPP2/443-1181/13-2/JK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: