2020-08-05 13:22
Sklepik kinowy jak restauracja - z kasą fiskalną on-line © RTimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak wdrożyć w małej firmie kasę fiskalną online
fot. RTimages - Fotolia.com
Sklepik kinowy jak restauracja - z kasą fiskalną on-line
Z początkiem 2021 r. firmy z branży gastronomicznej będą musiały stosować obowiązkowo kasy on-line. Dokładniej chodzi tutaj o podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Zdaniem fiskusa do takich zalicza się nawet przykinowy sklepik.
Podatnik prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa, wyrobów cukierniczych, przekąsek (kanapki, pierogi), soków w butelkach czy kawy i herbaty w opakowaniach „to go”. Wyroby, takie jak kanapki, sałatki i pierogi są wcześniej przygotowywane i gotowe, wykładane do lady sprzedażowej w celu sprzedaży klientowi. Posiłki nie są przygotowane na życzenie klienta jak też podgrzewane na bieżąco przed wydaniem. Kawa i herbata są sprzedawane „na wynos”. Nie ma miejsca sprzedaż wyrobów do spożycia na miejscu w sklepie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.170.2020.3.KP uznał, że „(…) Wnioskodawca przygotowując kawę i herbatę z opakowań „to go” i sprzedając ją „na wynos”, przygotowując wcześniej kanapki, sałatki i pierogi, które są wykładane do lady sprzedażowej w celu sprzedaży klientowi na wynos, sprzedaje gotowe posiłki i napoje w pełni przyrządzone i serwowane do bezpośredniego spożycia. Czyli takie jak oferowane w placówkach gastronomicznych.
(…) prowadząc sprzedaż w sklepach stacjonarnych firmowych, w których sprzedawane będą uprzednio przygotowane przez Wnioskodawcę wyroby gastronomiczne, tj. kanapki, sałatki, pierogi czy kawa i herbata, Wnioskodawca świadczy usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych (sklepy stacjonarne firmowe).
Tym samym, mając na uwadze powyższe regulacje prawne należy stwierdzić, że skoro – jak wynika z opisu sprawy – w ramach prowadzonych sklepów stacjonarnych Wnioskodawca będzie prowadził sprzedaż usług gastronomicznych, to stosownie do zapisu art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od 1 stycznia 2021 r. przy użyciu kasy on-line, tj. kasy umożliwiającej połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas, z uwzględnieniem przepisu art. 145b ust. 2 ustawy.(…)”
Podatnik prowadzi działalność polegającą na sprzedaży produktów typu fast food oraz napojów w różnych miejscach na terenie kraju podczas różnych imprez i eventow, gdzie sprzedaż produktów odbywa się z samochodu gastronomicznego (tj. mobilnej placówki gastronomicznej typu food truck). Wszystkie produkty i potrawy przygotowywane są na miejscu z półproduktów.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej dnia 22 czerwca 2020 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.281.2020.2.MN stwierdził, że „(…) trudno uznać ww. samochód typu „food truck” za placówkę gastronomiczną o charakterze stacjonarnym, skoro samochód ten, nie znajduje się na stałe w jednym miejscu, ale zmienia swoje położenie co jakiś czas (w zależności od czasu i miejsca odbywania się poszczególnych wydarzeń, w trakcie których w samochodzie dokonywana jest sprzedaż usług gastronomicznych). Również z punktu widzenia klientów tego Sklepu nie można uznać, że placówka ta jest placówką stacjonarną, nie jest ona bowiem zlokalizowana w jednym konkretnym miejscu (nie ma stałego adresu), do którego klient może się zawsze udać i skorzystać z oferowanych usług gastronomicznych.
(…) skoro prowadzona przez Wnioskodawcę sprzedaż produktów typu fast food oraz napojów prowadzona będzie z mobilnej placówki gastronomicznej typu „food truck” a nie stacjonarnej placówki gastronomicznej, to Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku wymienić dotychczas używanej kasy rejestrującej na kasę rejestrująca on-line. W konsekwencji, po dniu 30 czerwca 2020 r. Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie mógł ewidencjonować sprzedaż przy użyciu dotychczas używanej kasy rejestrującej.(…)”
Podatnik wskazał, że zajmuje się produkcją piekarniczą i ciastkarską oraz sprzedażą hurtową i detaliczną swoich wyrobów. W jego zakładach nie są prowadzone żadnego rodzaju sklepy czy punkty sprzedaży w sposób zorganizowany (brak lad wystawowych, miejsca dla klientów, stolików, krzeseł czy innego wyposażenia sklepowego). Można jedynie zakupić jego towary pochodzące z linii produkcyjnych. Zakłady nie prowadzą też produkcji ani sprzedaży napojów. Sprzedaż całego asortymentu jest prowadzona na wszystkich kasach w danym punkcie sprzedaży (zakładzie).
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.142.2020.2.MT uznał, że „(…) Zakłady produkcyjne nie są zaliczane do placówek gastronomicznych, nie stanowią one również żadnej z placówek prowadzących ograniczoną działalność gastronomiczną definiowaną jako punkt gastronomiczny. Zakłady te zajmują się produkcją towarów (wyroby piekarnicze i ciastkarskie), a nie świadczeniem usług podawania przygotowanych posiłków i napoi.
Zatem, realizowana przez Wnioskodawcę sprzedaż towarów w Zakładach produkcyjnych nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy on-line.
Tym samym, wykonywana działalność w zakresie sprzedaży towarów w Zakładach produkcyjnych nie będzie obligowała Wnioskodawcy do wymiany kasy rejestrującej z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasę on-line (…)”
Podatnik prowadzi działalność statutową oraz działalność gospodarczą związaną z działaniem w jego strukturach Kina i sklepiku ściśle związanego z działalnością Kina. Sklepik kinowy jest otwarty w momencie działania kina i sprzedawane są w nim określone artykuły związane z typową działalnością kina, tj.: popcorn, natchosy, napoje przetwarzane (kawę, czy herbatę, które są sprzedawane w jednorazowych opakowaniach). Kawę można na prośbę klienta kupić we filiżance. Powyższe są sprzedawane jako towary ze stawką VAT 23%. Sprzedawane są też towary nieprzetwarzane, tj. wafelki, wafelki czekoladowe, chipsy, paluszki, orzeszki w puszce oraz napoje w butelkach, tj. soki, woda mineralna, itp. Zakupione towary klienci konsumują w sali kinowej podczas seansów.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2020 r., nr 0112-KDIL3.4012.262.2020.1.MŁ uznał, że „(…) punkt który prowadzi Wnioskodawca (Sklepik kinowy), gdzie sprzedawane są m.in. popcorn, natchosy, napoje przetwarzane, tj. (…), kawa, czy herbata oraz towary nieprzetwarzane, tj. wafelki, wafelki czekoladowe, chipsy, paluszki, orzeszki w puszce oraz napoje w butelkach, tj. soki, woda mineralna, itp. należy uznać za punkt gastronomiczny.
Tym samym należy stwierdzić, że Wnioskodawca prowadząc Sklepik kinowy, tj. punkt gastronomiczny to, stosownie do zapisu art. 145b ust. 1 pkt 2 ustawy, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej od 1 lipca 2020 r. przy użyciu kasy on-line(…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Kasy fiskalne on-line: zmiany w harmonogramie wdrażania
Montaż paneli podłogowych z kasą fiskalną on-line
Kasy fiskalne 2020: dla kogo zwolnienia, kto z urządzeniem online?
Zmiany w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach fiskalnych
Zgłoszenie kasy fiskalnej online i jej fiskalizacja – na co zwrócić uwagę?
Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej on-line?
Kasa fiskalna online - co nowego od maja 2019?
Nowe kasy fiskalne (online) 2019
To już pewne: kasy fiskalne online od 2020 roku
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Poradnik PIT-28: jak wypełnić e-Deklaracje za 2015 r.
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Lista płac 2020 krok po kroku. Omówienie i lista płac 2020 wzór excel do pobrania.
Witam, mam sporo faktur w przypadku, których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty (import usług). Niestety te dokumenty już od ...
Dzień dobry, może ktoś doradzi... będę bardzo wdzięczny. Polska firma wykonuje usługę związaną z nieruchomością na Litwie, dla ...
Opel Mokka 2021. Czy rewolucyjne zmiany okażą się opłacalne?
Palio Office Park A w Gdańsku z pozwoleniem na użytkowanie
GUS: PKB w IV kw. 2020 spadł o 2,8% r/r
BIK: mniej pożyczek to "efekt stycznia"?
Niewypłacalność w styczniu 2021 ogłosiło 80% więcej firm niż rok temu
Rynki finansowe na huśtawce
Kredyty hipoteczne w 2020 roku głównie dla posiadaczy sporej gotówki