eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Polski Ład: różne formy opodatkowania, różna składka zdrowotna

Polski Ład: różne formy opodatkowania, różna składka zdrowotna

2021-09-14 13:25

Polski Ład: różne formy opodatkowania, różna składka zdrowotna

Polski Ład: Rewolucja dla firm w składce zdrowotnej © apops - Fotolia.com

Ministerstwo Finansów, po konsultacjach projektu Polskiego Ładu, zmieniło stanowisko w sprawie składki zdrowotnej. Rozliczających się na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej czekają w tym zakresie kolejne zmiany. Wysokość składki wyniesie dla nich co najmniej 270 zł miesięcznie, czyli 9% minimalnego wynagrodzenia. Termin jej płatności do ZUS zostanie przeniesiony na 20. dzień następnego miesiąca.

Przeczytaj także: Polski Ład: fiskus będzie karał optymalizację podatkową?

Dla podatników rozliczających się liniowo składka zdrowotna wyniesie 4,9% od dochodu zamiast pierwotnie zapowiadanych 9%, ale z zastrzeżeniem, że nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Składka minimalna wyniesie więc dla tej grupy podatników 270 zł – ta kwota będzie też obowiązywać rozliczających się według karty podatkowej.

W przypadku ryczałtu podstawą składki zdrowotnej będzie przeciętne wynagrodzenie, ale ostateczna kwota zostanie wyliczona od rocznych przychodów. Progi procentowe wyniosą 60% przeciętnego wynagrodzenia dla osiągających rocznie przychody do 60 tys. zł, 100% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów nie przekraczających rocznie 300 tys. zł, a powyżej tej wartości – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

fot. apops - Fotolia.com

Polski Ład: Rewolucja dla firm w składce zdrowotnej

Sposób wyliczenia oraz wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców będą różne w zależności od formy opodatkowania. Najmniej zapłacą kartowicze. Dla ryczałtowców zostaną wprowadzone progi przychodowe. 9% dochodu zapłacą opodatkowani skalą podatkową, a 4,9% dochodu liniowcy. To najnowsze zmiany wynikające z Polskiego Ładu.


Nowe terminy płatności składek


Ważna zmiana dotyczy również terminu płatności składki do ZUS. Obecnie można ją uregulować do 5., 10. lub 15. dnia miesiąca. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w tym roku powinni jeszcze opłacać składkę do 10. Jednak zgodnie z nowymi zapisami Polskiego Ładu, termin płatności zostanie przeniesiony na 20. dzień miesiąca po miesiącu, za który należy zapłacić. Podatnicy będą więc mieli czas na wyliczenie dochodu, na podstawie którego zostanie ustalona podstawa opodatkowania.

Nie zmieniają się natomiast plany dotyczące składek dla rozliczających się według skali podatkowej. Kwota wolna od podatku ma zostać podniesiona do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Przy jego rozliczaniu będzie stosowana stawka 32%. Składka zdrowotna dla korzystających ze skali podatkowej wyniesie 9% od dochodów.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: