eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dopłaty bezpośrednie dla rolników a zwolnienie z podatku

Dopłaty bezpośrednie dla rolników a zwolnienie z podatku

2006-09-14 13:12

Osiągasz jednocześnie dochody z działalności rolniczej i pozarolniczej? Masz prawo do zwolnienia z opodatkowania w stosunku do dochodów uzyskanych z działalności pozarolniczej. W tym celu musisz spełnić określone warunki, m.in. udział osiągniętych przez Ciebie przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem musi stanowić co najmniej 60%.

Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy: sprzedaż maszyn podlega PCC

Minister Finansów wydał interpretację, aby wyjaśnić, czy w celu ustalenia 60% wskaźnika przychody pochodzące z dopłat bezpośrednich stosowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej możesz zaliczyć do przychodów w działalności rolniczej (pismo z 12 kwietnia 2006 r., sygn.: PB3-IP-8213-49/481/06).

Przychody z działalności rolnej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych. W przypadku prowadzenia przez podatników równocześnie działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej ustalenie przychodów z działalności rolnej jest wymagane do celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego.

Działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
  • miesiąc - w przypadku roślin,
  • 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  • 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
    - licząc od dnia nabycia.

Grupy producentów oraz przedsiębiorcy produkujący skrobię, susz paszowy albo wstępnie przetwarzający tytoń, a także prowadzący działalność w zakresie przechowalnictwa produktów rolnych, handlu artykułami rolno-spożywczymi (eksport-import) uczestniczący w mechanizmach interwencji na wspólnotowym rynku rolnym otrzymują środki pomocowe realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE w zakresie określonym przepisami dotyczącymi organizacji rynków: owoców i warzyw, chmielu, tytoniu oraz suszu paszowego.
W związku z tym powstaje pytanie, czy w celu ustalenia wskaźnika udziału przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem należy uwzględniać dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej?

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: