Zmiany w uldze na złe długi: więcej firm skoryguje podatek VAT
2021-10-22 12:15
Ulga na złe długi gdy faktura dla konsumenta? © Coloures-pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga na złe długi w VAT do Trybunału Sprawiedliwości UE
Czym jest ulga na złe długi?
Ulga na złe długi daje wierzycielom możliwość odzyskania podatku od dokonanej sprzedaży w przypadku, gdy kontrahent nie zapłacił za nabyte towary/usługi.
Ustawodawca przyjął tutaj, że z ulgi można skorzystać, gdy upłynął okres 90 dni od terminu płatności, określonego w umowie bądź na fakturze.
Stosowanie ulgi jest ograniczone w czasie a także obwarowane dodatkowymi warunkami. Te uległy istotnej zmianie z początkiem października 2021 r., o czym piszemy poniżej.
Co się zmienia w uldze na złe długi? Nowe uprawnienia
Pakiet SLIM VAT 2 istotnie rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z ulgi na złe długi.
Przypomnijmy, w stanie prawnym obowiązującym do końca września 2021 r. ulgę na złe długi wierzyciel mógł zastosować, o ile spełnione były następujące warunki:
- dostawa towaru lub świadczenie usług musiała być dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, który nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
-
na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której ujmowana była korekta w ramach ulgi:
- wierzyciel musiał być podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny
- dłużnik nie mógł być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogły upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona
fot. Coloures-pic - Fotolia.com
Ulga na złe długi gdy faktura dla konsumenta?
SLIM VAT 2 zmienił każdy z powyższych warunków. I tak z dniem 1 października 2021 r. przytoczony wyżej pkt 1 w ogóle został wykreślony z ustawy. Podatnicy zatem zyskali możliwość korekty VAT w ramach ulgi na złe długi również w stosunku do podatników zwolnionych z VAT czy wręcz konsumentów.
W pkt 2 pozostał jedynie warunek, że na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji z korektą wierzyciel musi być czynnym podatnikiem VAT.
W pkt 3 wydłużono natomiast okres, w którym można skorzystać z preferencji do 3 lat.
- podatników niezarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT
- konsumentów
- podatników będących w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Okres, w którym z uprawnienia tego wierzyciel może skorzystać, został wydłużony do 3 lat, licząc od koca roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca daną wierzytelność.
I nowe ograniczenia
Wprowadzając uprawnienie do skorzystania ulgi na złe długi w stosunku do nabywców niebędących czynnymi podatnikami VAT, ustawodawca zabezpieczył się jednocześnie przed wyłudzeniami w tym zakresie. Pole do nadużyć jest tutaj bowiem dużo większe, aniżeli w przypadku czynnych VAT-owców – gdzie dłużnik musi powiadomić fiskusa o korekcie podatku naliczonego od niezapłaconych faktur zakupowych. Jakie dodatkowe warunki zostały tutaj postawione wierzycielom?
W przypadku dostawy towaru lub świadczenia usług dokonanych na rzecz podmiotu innego niż czynny podatnik VAT, korekta w ramach ulgi na złe długi może zostać dokonana, jeżeli:
- wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub
- wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub
- wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)