eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ile trzeba czekać na zwrot podatku i do kiedy uregulować niedopłatę?

Ile trzeba czekać na zwrot podatku i do kiedy uregulować niedopłatę?

2022-04-22 13:46

Ile trzeba czekać na zwrot podatku i do kiedy uregulować niedopłatę?

Ile trzeba czekać na zwrot podatku i do kiedy uregulować niedopłatę? © udra11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W tym roku podatnicy mają o dwa dni więcej na rozliczenie się z podatku dochodowego. 30 kwietnia wypada w sobotę, dlatego ostateczny termin na złożenie rocznej deklaracji upływa 2 maja. Warto jednak z fiskusem rozliczyć się jak najszybciej. Dzięki temu szybciej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Terminowe rozliczenie pozwoli też uniknąć konsekwencji karno-skarbowych i konieczności płacenia odsetek za zwłokę w wyrównaniu niedopłaty podatku.

Przeczytaj także: 5 najczęstszych błędów przy wypełnianiu zeznań PIT

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?


Z reguły im szybsze złożenie zeznania podatkowego, tym krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku. Dlatego najlepiej nie zwlekać z wysłaniem rozliczenia. W 2022 roku dostępna jest usługa automatycznego zwrotu nadpłaty z rocznego rozliczenia PIT. Jeśli kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł i pracownik urzędu nie musi jej weryfikować i zaakceptować, to jest ona zwracana automatycznie przez system AUTO ZWROT.

Jeśli podatnik zdecyduje się na wysyłkę pocztą lub osobiste złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym, to pieniądze z nadpłaty podatku otrzyma w ciągu 3 miesięcy. Wysłanie PIT drogą elektroniczną skraca czas oczekiwania na zwrot podatku do 45 dni. Dodatkowo uprzywilejowani są posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku termin na zwrot wynosi maksymalnie 30 dni.

fot. mat. prasowe

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Im szybciej rozliczymy się z fiskusem tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Ważny jest jednak także sposób, w jaki złożymy zeznanie podatkowe. Jeśli podatnik zdecyduje się na wysyłkę pocztą lub osobiste złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym, to pieniądze z nadpłaty podatku otrzyma w ciągu 3 miesięcy. Wysłanie PIT drogą elektroniczną skraca czas oczekiwania na zwrot podatku do 45 dni. Dodatkowo uprzywilejowani są posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku termin na zwrot wynosi maksymalnie 30 dni.Ważne jest to, że w przypadku gdy podatnik decyduje się na automatyczną akceptację rozliczenia w usłudze „Twój e-PIT” (dotyczy tylko PIT-37 lub PIT-38), termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy licząc od 2 maja 2022 r., czyli do 3 sierpnia 2022 r.

Do kiedy trzeba uregulować niedopłatę?


Termin płatności podatku wykazanego do zapłaty (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) za 2021 r. również upływa 2 maja 2022 r. Wpłaty trzeba dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek). Jeśli rozliczenie zostanie złożone automatycznie, bez ingerencji ze strony podatnika, to urząd poinformuje go o kwocie należnej do zapłaty. Mimo wszystko warto się zalogować do „Twój e-PIT” i sprawdzić, czy niedopłata wystąpiła. Jeśli tak, można ją też zapłacić przez tę usługę.

Joanna Grochala, księgowa w firmie

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: