eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?

PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?

2023-01-26 12:27

PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?

PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS? © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku dostawali pieniądze z ZUS. Pierwsza transza - blisko 124 tysięcy dokumentów PIT zostało już przygotowanych do wysyłki. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

Przeczytaj także: Kiedy PIT z ZUS nie trzeba rozliczać samodzielnie?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • PIT z ZUS - kiedy i jak jest wysyłany?
  • PIT z ZUS - jakie deklaracje podatkowe wysyła ZUS i do kogo?
  • Kto otrzyma PIT-11, PIT-11A lub PIT-40A z ZUS?
  • PIT z ZUS na PUE - gdzie szukać, jak pobrać i wydrukować PIT z ZUS?
  • Jak uzyskać dostęp do PIT z ZUS?
  • Gdzie jest PIT na PUE ZUS?
  • Jak zapisać albo wydrukować PIT z ZUS?

PIT z ZUS - kiedy i jak jest wysyłany?


Co roku na przełomie stycznia i lutego ZUS rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Deklaracje będą także umieszczone na PUE ZUS. Po zalogowaniu się do swojego konta odpowiedni PIT można będzie pobrać i wydrukować.
Przypominam, że już od dwóch lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku. Osoby z nadpłatą dostaną od nas PIT-11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – dodaje rzeczniczka.

Rzeczniczka zapewnia, że przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz dostali pieniądze z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową.

PIT z ZUS - jakie deklaracje podatkowe wysyła ZUS i do kogo?


PIT-40A z ZUS otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia wyniesie zero złotych oraz nierezydentów zamieszkałych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku z tytułu uzyskiwania w Polsce świadczeń emerytalno-rentowych: 10 proc. (Belgia), 15 proc. (Kanada) zgodnie z postanowieniami konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

- Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej – mówi Kowalska-Matis.

PIT-11A z ZUS to informacja o dochodach dotycząca osób, które dostawały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (np. zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11A otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego oraz ci świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 z ZUS dostaną z kolei osoby, którym ZUS wypłacił w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

fot. whitelook - Fotolia.com

PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?

Co roku na przełomie stycznia i lutego ZUS rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Deklaracje będą także umieszczone na PUE ZUS. Po zalogowaniu się do swojego konta odpowiedni PIT można będzie pobrać i wydrukować.


Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.
W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

PIT z ZUS na PUE - gdzie szukać, jak pobrać i wydrukować PIT z ZUS


Jeśli ZUS wypłaca Ci świadczenie, masz na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zakładkę [Świadczeniobiorca]. W tej zakładce jest Twoja deklaracja podatkowa PIT.

Jak uzyskać dostęp do PIT z ZUS?
Załóż profil na PUE ZUS, jeśli jeszcze go nie masz. Zaloguj się do swojego profilu na PUE ZUS.

fot. mat. prasowe

Jak pobrać PIT z ZUS?

Jeśli ZUS wypłaca Ci świadczenie, masz na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zakładkę [Świadczeniobiorca]. W tej zakładce jest Twoja deklaracja podatkowa PIT. Wybierz zakładkę [Świadczeniobiorca] a następnie [Formularze PIT].


Gdzie jest PIT na PUE ZUS?
Wybierz zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT].
Otworzy się okno, w którym są Twoje deklaracje podatkowe PIT.

fot. mat. prasowe

Gdzie jest PIT na PUE ZUS?

Po zalogowaniu się na PUE ZUS wybierz z menu po lewej stronie zakładkę [Świadczeniobiorca] a następnie [Formularze PIT]. Otworzy się okno, w którym są Twoje deklaracje podatkowe PIT.


Jak zapisać albo wydrukować PIT z ZUS?
PIT możesz w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku swojego komputera

fot. mat. prasowe

Jak zapisać albo wydrukować PIT z ZUS?

PIT z ZUS możesz w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku swojego komputera. Aby to zrobić skorzystaj z ikonek umieszczonych w prawym górnym rogu ekranu na stronie z podglądem PIT z ZUS.

REKLAMA

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Dr Clown i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

Pobyt w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka. Szpital to brak poczucia bezpieczeństwa i tęsknota za bliskimi. To lęk przed bolesnymi zabiegami i samotność.

Ponad 600 wolontariuszy Fundacji Dr Clown odwiedza rocznie prawie 60 000 dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych wspierając je w powrocie do zdrowia. Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o chorobie i strachu przywracając uśmiech na ich buziach.

Ty również pomożesz pomóc! Wystarczy pobrać program do rozliczania PIT, który pozwoli przekazać 1,5% podatku chorym dzieciom lub skorzystać z rozliczenia PIT online.

KRS 0000024181


bezpłatny program PIT 2022

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: