eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT z ZUS - co trzeba o nim wiedzieć. Czy PIT z ZUS należy rozliczyć w US?

PIT z ZUS - co trzeba o nim wiedzieć. Czy PIT z ZUS należy rozliczyć w US?

2023-02-10 11:32

PIT z ZUS - co trzeba o nim wiedzieć. Czy PIT z ZUS należy rozliczyć w US?

PIT z ZUS - co trzeba o nim wiedzieć. Czy PIT z ZUS należy rozliczyć w US? © SylaK - Fotolia.com

Do końca lutego ZUS zakończy wysyłkę PITów do świadczeniobiorców. Otrzymają go zarówno emeryci, renciści, jak i osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze wypłacane przez ZUS. Nie każdy świadczeniobiorca otrzyma taki sam dokument PIT z organu rentowego. O czym warto wiedzieć w związku z otrzymaną korespondencją z ZUS - wyjaśniamy w poradniku.

Przeczytaj także: PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?

Z tego artykułu dowiesz się:
 • Kto otrzyma PIT z ZUS?
 • Dla kogo PIT-40, a dla kogo PIT-11A z ZUS?
 • Kto jeszcze powinien spodziewać się korespondencji z PIT z ZUS-u?
 • Kiedy emeryt, rencista powinien rozliczyć się samodzielnie urzędem skarbowym?
 • Dla kogo PIT z ZUS może być jednocześnie rozliczeniem rocznym z Urzędem Skarbowym?
 • Czy każdy może przekazać 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP)?

Kto otrzyma PIT z ZUS?


Nie każdy świadczeniobiorca otrzyma taki sam dokument PIT z ZUS. Do emerytów i rencistów organ rentowy wysyła roczne obliczenie podatku za 2022 r. - PIT 40A, ale też informację o dochodach uzyskanych w 2022 r., czyli PIT-11A. Są też osoby, które pobierają inne świadczenia z ZUS i otrzymają PIT-11A, a nawet PIT-11.

Dla kogo PIT-40, a dla kogo PIT-11A z ZUS?


PIT-40A otrzymają podatnicy:
 • z saldem podatku równym zero zł,
 • z kwotą niedopłaty podatku (niedopłata będzie potrącana ze świadczenia wypłacanego w kwietniu br.)

PIT-11A otrzymają podatnicy:
 • z nadpłatą podatku - (przy czym zwrotu nadpłaconego podatku dokona urząd skarbowy)
  art. 34 ust 7 pkt 6 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych (Dz.U.z 2022poz. 2647)
 • świadczeniobiorcy, którzy złożyli oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu lub wniosek
  o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku
 • osoby, które otrzymały zasiłki z ubezpieczeń społecznych (zasiłki macierzyńskie opiekuńcze, chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne)

Deklaracje podatkowe PIT udostępnione są również na ZUS-owskim Portalu Usług Elektronicznych (PUE) w zakładce „świadczeniobiorca - formularze PIT”. Klienci mają już możliwość podglądu i wydruku swoich deklaracji podatkowych.

Kto jeszcze powinien spodziewać się korespondencji z PIT z ZUS-u?


Korespondencji z ZUS w postaci PIT-11 powinni się jeszcze spodziewać podatnicy, którym wypłacane były na przełomie 2022 r. alimenty oraz świadczeniobiorcy, którzy w ubiegłym roku pobrali niezrealizowane świadczenie po zmarłym członku rodziny. W przypadku otrzymania takiego dokumentu należy połączyć wszystkie dochody i rozliczyć je z urzędem skarbowym.

fot. SylaK - Fotolia.com

PIT z ZUS - co trzeba o nim wiedzieć. Czy PIT z ZUS należy rozliczyć w US?

PIT z ZUS otrzymają zarówno emeryci i renciści, jak i osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze wypłacane przez ZUS. Nie każdy świadczeniobiorca otrzyma taki sam dokument PIT z organu rentowego - w zależności od pobieranego świadczenia będzie to PIT-11, PIT-11A lub PIT-40A. Zeznania podatkowe w US powinni złożyć emeryci i renciści, którzy swoje dochody chcą rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będą korzystać z odliczeń od podatku, posiadają inne źródło dochodu oprócz emerytury i renty oraz świadczeniobiorcy, którzy otrzymali PIT-11A.


Kiedy emeryt, rencista powinien rozliczyć się samodzielnie urzędem skarbowym?


Zeznania podatkowe powinni złożyć w urzędzie skarbowym emeryci i renciści, którzy swoje dochody chcą rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będą korzystać z odliczeń od podatku, posiadają inne źródło dochodu oprócz emerytury i renty oraz świadczeniobiorcy, którzy otrzymali PIT-11A.

Warto wspomnieć, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje dla wszystkich podatników roczne rozliczenie podatkowe, które zostanie automatycznie udostępnione w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na portalu podatki.gov.pl.

Zeznania przygotowywane są na podstawie danych przekazanych przez płatników - w tym także przez organ rentowy. Takie zeznanie każdy może sprawdzić, zmienić dane lub po prostu zaakceptować. Jeżeli podatnik tego nie zrobi, to roczne rozliczenie podatku zostanie przyjęte w takiej formie, w jakiej zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.

Dla kogo PIT z ZUS może być jednocześnie rozliczeniem rocznym z Urzędem Skarbowym?


W zasadzie wystawienie PIT-40A jest jednocześnie potwierdzeniem dla świadczeniobiorcy, że został rozliczony z urzędem skarbowym, pod warunkiem jednak, że osoba ta nie posiada innych dochodów i nie korzysta z odliczeń.

Czy każdy może przekazać 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP)?


Nie mają takiej możliwości świadczeniobiorcy, których dochód nie przekracza 30.000 zł w skali roku. Jest to bowiem kwota wolna od podatku, zatem emeryci i renciści z miesięcznym dochodem do 2.500 zł nie odprowadzają podatku do urzędu skarbowego i nie mają też szansy na odliczenie 1,5% na wsparcie OPP, czy też inne fundacje i stowarzyszenia. Natomiast ci świadczeniobiorcy, którzy mają dochód przekraczający 30.000 zł w skali roku mogą 1,5 % przekazać na rzecz organizacji OPP. Należy w urzędzie skarbowym złożyć PIT - OP lub też w usłudze Twój e-PIT wskazać OPP, fundacje, czy też stowarzyszenie, na które chcemy przekazać 1,5% podatku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: