eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Błąd w programie Płatnik. Uwaga na zawyżone wartości podstawy składek ZUS za lipiec

Błąd w programie Płatnik. Uwaga na zawyżone wartości podstawy składek ZUS za lipiec

2023-08-11 16:48

Błąd w programie Płatnik. Uwaga na zawyżone wartości podstawy składek ZUS za lipiec

Błąd w programie Płatnik. Uwaga na zawyżone wartości podstawy składek ZUS za lipiec © fox17 - Fotolia.com

Do 21 sierpnia przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS za lipiec. Był to pierwszy miesiąc obowiązywania nowej stawki płacy minimalnej, a więc i Małego ZUS. Tymczasem okazuje się, że program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych.

Przeczytaj także: Od lipca Mały ZUS Plus będzie niższy niż Mały ZUS. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Mały ZUS jest liczony od podstawy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie i wynosi 30% jego wartości brutto. Od stycznia do czerwca tego roku płaca minimalna wynosiła 3.490 zł, więc podstawa Małego ZUS – 1.047 zł. Od lipca najniższe wynagrodzenie zostało podniesione do poziomu 3.600 zł, a w ślad za tym podstawa Małego ZUS wzrosła do 1.080 zł.

Co ważne, podwyżka nie dotyczy Małego ZUS Plus. Zgodnie z przepisami (artykuł 18c ustęp 2 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) przy tej preferencji obowiązuje podstawa wynosząca 30% minimalnego wynagrodzenia ze stycznia danego roku. Dla podatników korzystających z Małego ZUS Plus podstawa wyliczenia składek nie powinna się więc zmienić.

fot. fox17 - Fotolia.com

Błąd w programie Płatnik. Uwaga na zawyżone wartości podstawy składek ZUS za lipiec

Lipiec 2023 to pierwszy miesiąc obowiązywania nowej stawki płacy minimalnej i Małego ZUS. Składki za lipiec przedsiębiorcy muszą zapłacić do 21 sierpnia. Jak zauważyli eksperci firmy inFakt program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych, tymczasem podstawa składek dla Małego ZUS Plus to 1047 zł. Przedsiębiorcy powinni zachować ostrożność, gdyż pomimo błędu można wysłać dokumenty z podaną niższą podstawą.Osoby, które korzystają z MZ+, otrzymują informacje o błędzie wartości podstawy, wynoszącej jak wcześniej 1047 zł. Program Płatnik domyślnie wskazuje na wartość 1.080 zł, a To ewidentny błąd, ponieważ przepisy dotyczące MZ+ nie zmieniły się.

Co istotne, pomimo błędu można wysłać dokumenty z podaną niższą podstawą. Może to być problem, gdy przedsiębiorca zasugeruje się powiadomieniem o błędzie i pozostawi 1.080 zł. W takim przypadku zapłaci wyższe składki ZUS.

Ponadto pamiętajmy, że podatnicy za styczeń składali nie tylko druk DRA lub RCA ale również DRA lub RCA cz. II, w którym deklarowali wartość podstawy obliczania składek.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: