eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak najkorzystniej rozliczyć stratę podatkową?

Jak najkorzystniej rozliczyć stratę podatkową?

2006-12-08 13:33

Jeżeli Twoja firma w latach ubiegłych ponosiła straty i jednocześnie nie przewidujesz, że osiągniesz dochody, od których będziesz mógł je odliczyć, powinieneś rozważyć, jak najkorzystniej rozliczyć tę stratę. Musisz mieć na uwadze, że po upływie pięciu lat od momentu powstania straty tracisz prawo jej rozliczenia.

Przeczytaj także: Czym jest podatek od straty? Zasady i warunki odliczania straty podatkowej

Rozliczając stratę z działalności gospodarczej, masz prawo do obniżenia dochodu uzyskanego z tego źródła, z którego strata powstała, o wysokość tej straty.

Pamiętaj!
Stratę możesz rozliczyć jedynie w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych po roku poniesienia. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Jeżeli jednak w ciągu tych pięciu lat nie osiągniesz odpowiednio wysokiego dochodu, od którego mógłbyś odliczyć stratę, utracisz możliwość jej rozliczenia. Może się zdarzyć, że dokonując częstych inwestycji, możesz ponosić straty w kolejnych latach. Jeżeli nie będziesz osiągał odpowiednich dochodów, kolejno rok za rokiem możesz utracić możliwość dalszego rozliczenia straty w całości lub w części. Co możesz zrobić, by rozliczyć stratę i poprawić kondycję firmy?

Stratę możesz rozliczyć tylko w ramach tego samego źródła przychodów. Oznacza to, że nie możesz jej odliczyć od dochodów osiąganych np. z najmu (o takie, jakie posiadasz), opodatkowanych nie w ramach działalności, ale jako odrębne źródło przychodów na zasadach ogólnych albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Możesz jednak rozszerzyć źródło przychodów!

Powinieneś zatem rozważyć przeniesienie najmu do działalności gospodarczej. Dzięki temu osiągałbyś przychody z tego samego źródła, z którego poniosłeś stratę. Pozwoliłoby to na odliczenie straty z działalności gospodarczej również od dochodów z najmu.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.
VAT a sprzedaż wysyłkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: