eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podróże służbowe przedsiębiorcy a dieta

Podróże służbowe przedsiębiorcy a dieta

2007-02-09 09:27

Przeczytaj także: Delegacje krajowe i zagraniczne: nowe stawki diety przy podróżach służbowych od 29.11.2022 i 01.01.2023


Podróż służbowa charakteryzuje się zatem, incydentalnością i tymczasowością pobytu w miejscu jej wykonania i stanowi wyjątek od codziennych obowiązków delegowanego. W pojęciu podróży służbowej nie mieści się, więc stałe podróżowanie, w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, której specyfika i prawidłowe wykonanie nierozerwalnie wiąże się z wyjazdami poza siedzibę firmy. Wobec powyższego nie wszystkie wyjazdy krajowe czy zagraniczne przedsiębiorców, odbywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią podróże służbowe, a co za tym idzie nie wszystkie diety dotyczące tych wyjazdów stanowią koszty w rachunku podatkowym. Dotyczy to działalności gospodarczej, przy wykonywaniu, której z uwagi na jej charakter lub zawarte umowy, wyjazdy poza miejsce wskazane jako siedziba firmy stanowią istotę świadczonych usług.

Skoro wjazdy w ramach świadczenia usług transportowych, czy kierowania pojazdami samochodowymi (jednoosobowych podmiotów wynajmujących się do pracy jako kierowcy), stanowią dla przedsiębiorcy świadczącego te usługi zadania z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą być one utożsamiane z podróżami służbowymi, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś wartość diet związanych z tymi wyjazdami nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Odmienna interpretacja skutkowałaby nierównym traktowaniem podatników. W praktyce doprowadziłoby to do sytuacji, że osoby świadczące usługi poza siedzibą firmy, przebywałyby ciągle w podróży służbowej i miałyby prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze swoim utrzymaniem, podczas gdy osoby wykonujące działalności gospodarczą w miejscu jej prowadzenia koszty te pokrywałyby z dochodu po jego opodatkowaniu.

Reasumując stwierdzić należy, że skoro świadczone przez pana K. usługi "kierowania pojazdem samochodowym" stanowią - co podkreślił podatnik w piśmie z dnia 27.07.2006 r. - istotę wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, brak jest podstaw do przyjęcia, że świadcząc przedmiotowe usługi odbywa podróż służbową w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym wartość diet z tytułu tych podróży nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Odnosząc się natomiast do zarzutu podatnika, że "takie same czynności wykonuje kierowca podczas wykonywania pracy w zakresie prowadzenia pojazdu, który jest zatrudniony na umowę o prace, jak właściciel firmy kierującej pojazdem" wskazać należy, że organ odwoławczy nie neguje tego stanowiska, niemniej argument ten pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie, bowiem jak już wskazano w zaskarżonej decyzji, w odniesieniu do przedsiębiorców nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, w tym również dotyczące podróży służbowych, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie w tej kwestii analogii. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: