Nowelizacja ustawy o swobodzie gospodarczej
2007-02-27 13:37
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne?
4 sierpnia 2006 r. – przyjęcie projektu przez Komitet Rady Ministrów i rekomendacja Radzie Ministrów, z zaleceniem przeprowadzenia dodatkowych uzgodnień z Ministerstwem Finansów. W wyniku uzgodnień ustalono, że wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie dokonywany nieodpłatnie, a za zmianę wpisu urząd skarbowy będzie pobierał opłatę 50 zł. Ponadto uporządkowano przepisy dotyczące kontroli przedsiębiorcy.
27 września 2006 r. – rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy przez RM, odroczenie podjęcie decyzji w jego sprawie i ponowne skierowanie na Komitet Rady Ministrów; Podczas posiedzenia uwagi zgłosili Ministrowie Sprawiedliwości, Finansów oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po posiedzeniu Rady Ministrów w Ministerstwie Gospodarki przeprowadzono dodatkowe uzgodnienia z przedstawicielami Ministerstw Finansów i Sprawiedliwości.
15 grudnia 2006 r. – rozpatrzenie projektu przez Międzyresortowy Zespół do Spraw Informatyzacji, który przyjął uchwałę akceptującą realizację tzw. „jednego okienka” przez urzędy skarbowe w 2008 r. oraz utworzenie centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencja Działalności Gospodarczej będzie realizowana na bazie Krajowej Ewidencji Podatników, prowadzonej przez Ministra Finansów. Minister Gospodarki, w celu zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, będzie pozyskiwał i udostępniał na żądanie informacje z Ewidencji Działalności Gospodarczej, jak również z rejestrów KRS, REGON i ZUS za pośrednictwem systemu informatycznego „Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP)”, realizowanego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
23 stycznia 2007 r. – ponowne przekazanie przez Ministerstwo Gospodarki projektu nowelizacji ustawy do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów.
21 lutego 2007 r. – Komitet Rady Ministrów przyjął Plan Informatyzacji Państwa (PIP). W ramach PIP zostały przyjęte do realizacji zadania stworzenia Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej, przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, oraz utworzenia Ewidencji Działalności Gospodarczej w ramach systemu ewidencji podatników Ministerstwa Finansów.
![Jedna firma: dwa rodzaje działalności gospodarczej [© anna - Fotolia.com] Jedna firma: dwa rodzaje działalności gospodarczej](https://s3.egospodarka.pl/grafika/podatek-od-firmy/Jedna-firma-dwa-rodzaje-dzialalnosci-gospodarczej-skVsXY.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Wakacje przedsiębiorcy a koszty firmowe - co i kiedy można odliczyć?
-
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła - kluczowe objaśnienia MF po latach oczekiwania
-
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy nowego systemu e-Faktur
-
Jak obniżyć składki ZUS? Przewodnik po ulgach ZUS dla małych firm