eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne?

Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne?

2012-05-25 10:42

Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne?

Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne? © kwakier - Fotolia.com

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ślusarskich. Z tytułu tej działalności rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie chciałby rozszerzyć działalność o handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Czy istnieje możliwość, aby z tytułu handlu rozliczał się na zasadach ogólnych i prowadził KPiR, czy musi do końca roku korzystać z obecnej formy opodatkowania?

Przeczytaj także: Jedna firma: dwa rodzaje działalności gospodarczej

ODPOWIEDŹ:
Wybór opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2012 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powoduje, że ryczałtem opodatkowane będą nie tylko przychody ze świadczenia usług ślusarskich, ale również przychody ze sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych.


Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są według skali podatkowej, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym albo wybiorą opodatkowanie w formie podatku liniowego (zob. art. 9a ust. 1 i 2 updof).

Co istotne, powyższy wybór dotyczy wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez osoby fizycznie. W konsekwencji dokonany przez Pana wybór opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2012 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (względnie wybór takiego opodatkowania dokonany w latach poprzednich i nieodwołany do 20 stycznia 2012 r.) powoduje, że w 2012 r. ryczałtem opodatkowane będą nie tylko przychody ze świadczenia usług ślusarskich, ale również przychody ze sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych (chyba że utraci Pan prawo do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu, np. rozpoczynając działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych).

fot. kwakier - Fotolia.com

Działalność gospodarcza: ryczałt i zasady ogólne?

Działalność gospodarcza a zmiana formy opodatkowaniaPamiętaj!
Zmiany formy opodatkowania będzie Pan mógł dokonać dopiero na początku 2013 r., przy czym proszę pamiętać, że wybór zasad ogólnych albo podatku liniowego oznaczać będzie, że według takiej formy opodatkowane będą zarówno przychody ze sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych, jak i przychody ze świadczenia usług ślusarskich.


Podstawa prawna:
  • art. 9a ust. 1 i 2 art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361),
  • art. 8 ust. 1 oraz art. 9 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: