eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Działalność nierejestrowa: prawa i obowiązki

Działalność nierejestrowa: prawa i obowiązki

2018-10-25 13:22

Działalność nierejestrowa: prawa i obowiązki

O czym pamiętać przy prowadzeniu działalności nierejestrowej? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Działalność nierejestrowa, czyli możliwość prowadzenia działalności na niewielką skalę bez wpisu do CEIDG (czyli jej rejestrowania), występuje w polskim system prawnym od 30 kwietnia 2018 r. Nie każdy jest jednak do niej uprawniony. Ma ona też określone ograniczenia.

Przeczytaj także: Konstytucja dla biznesu: działalność nierejestrowana staje się faktem

Przychód należny – to podstawowa bariera istotnie zawężająca krąg podmiotów uprawnionych do działalności nierejestrowej. Wartość miesięcznych przychodów uzyskanych z tego tytułu nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 r. 1 050 zł. Należy pamiętać, że próg ten odnosi się do przychodu a nie dochodu. Nawet jednorazowe jego przekroczenie skutkuje tym, że działalność nierejestrowa staje się działalnością gospodarczą i w ciągu 7 dni od tego momentu podatnik winien dokonać stosownej rejestracji.
Warto wiedzieć
Uzyskanie przychodu w wyższej wysokości nie musi zawsze oznaczać konieczności otwarcia firmy. Będzie tak bowiem jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione ustawowe przesłanki działalności gospodarczej (czyli m.in. wykonywanie jej w sposób ciągły i zorganizowany). Stąd dla przykładu jednorazowe wykonanie usługi za wyższą kwotę nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z przedsiębiorcą.

Szerzej na temat tego, kto jest uprawniony do prowadzenia działalności nierejestrowej, pisaliśmy w artykule Konstytucja dla biznesu: działalność nierejestrowana staje się faktem

Obowiązki prowadzącego działalność nierejestrową


To, że działalność nierejestrowa formalnie nie musi być zarejestrowana, nie oznacza, że na osobie ją prowadzącej nie ciążą żadne obowiązki. Występują tutaj wprawdzie pewne uproszczenia i wyłączenia, ale nie w pełnym zakresie. Z podatkowego punktu widzenia osoba wykonująca działalność nierejestrową powinna pamiętać m.in. o tym, aby:
  • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, nawet w zwykłym zeszycie, w której to ujmowane będą kwoty przychodu uzyskane w konkretnym dniu
  • wystawiać na żądanie drugiej strony rachunek bądź fakturę (w tym uproszczoną), tak jak każdy inny podatnik VAT (obowiązek taki występuje, gdy żądanie wystawienia dokumentu zostanie złożone w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, otrzymano całość lub część zapłaty)
  • respektować przepisy w zakresie stosowania kas fiskalnych
  • rozliczyć uzyskane z tego tytułu przychody na PIT-36.

Pamiętaj
Na gruncie przepisów ustawy o VAT podmiot prowadzący działalność nierejestrową jest traktowany tak samo jak podatnik prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Uprawnienia


Prowadzenie działalności nierejestrowej pozwala na określone zwolnienia i uproszczenia. I tak prowadzący taką działalność nie musi:
  • składać wniosku o wpis do CEIDG czy uzyskiwać numeru NIP (chyba że musi on posiadać kasę fiskalną bądź rozliczać podatek VAT) lub REGON
  • odporowadzać zaliczek na podatek dochodowy – rozliczenie przychodu jest możliwe dopiero w rocznym PIT
  • płacić z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne
  • płacić podatku VAT (chyba że z uwagi na wykonywane czynności nie przysługuje mu zwolnienie z art. 113; możliwe jest tutaj też dobrowolne rozliczanie tego podatku)
  • prowadzić skomplikowanej rachunkowości, która występuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: