eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zaliczki a koszty uzyskania przychodu

Zaliczki a koszty uzyskania przychodu

2007-03-08 12:44

Kwota zapłaconych zaliczek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w momencie jej zapłacenia lecz po zrealizowaniu usługi. Dopiero wtedy powstaje związek pomiędzy poczynionymi wydatkami a uzyskanym przychodem. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim w postanowieniu z dnia 06.02.2007 roku nr US I/1-415/21a/2006.

Przeczytaj także: Kiedy zaliczka w koszty uzyskania przychodu firmy

Jaki problem rozpatrzył urząd skarbowy?

We wniosku skierowanym do organu podatkowego podatnik poinformował, że w miesiącu wrześniu 2006 r. zawarł z klientem umowę na wykonanie kompleksowego opracowania projektowego prowadzonej inwestycji. Zakończenie usługi ma nastąpić w 2007 roku. Podkreślił ponadto, że sam zajmuje się jedynie projektowaniem technologii produkcji, pozostałe czynności zleca natomiast podwykonawcom. Klient wpłacił podatnikowi w październiku 2006 r. zaliczkę na rachunek bankowy na poczet wykonywanych prac. Podatnik na tę okoliczność wystawił fakturę zaliczkową. Dodatkowo w tymże miesiącu przekazał również swoim podwykonawcom zaliczki, na które otrzymał faktury VAT. Wątpliwości podatnika budzi moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych podwykonawcom zaliczek na poczet przyszłych prac (w miesiącu ich poniesienia, czy w miesiącu faktycznego zakończenia świadczenia usługi). Na podstawie takiego stanu faktycznego organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Od 01.01.2007r art. 22 ust. 1w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z ustawowej definicji kosztu podatkowego wynika, iż muszą być spełnione równocześnie następujące warunki, a mianowicie:
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu uzyskania przychodu,
  • nie może to być koszt wymieniony w katalogu wydatków wyszczególnionych w art. 23 ustawy,
  • ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.

Kwota uiszczonych zaliczek na rzecz podwykonawców nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu w 2006 roku, gdyż wydatki te nie wiążą się z uzyskaniem przychodu w 2006r. Związek pomiędzy poczynionymi wydatkami, a przychodem powstanie dopiero po zrealizowaniu usługi, tj. w 2007r. i wówczas dopiero wartość poniesionego wydatku stanie się kosztem uzyskania przychodów. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: