eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Strata ze sprzedaży akcji a odliczenia podatkowe

Strata ze sprzedaży akcji a odliczenia podatkowe

2007-03-09 13:34

Nie można odliczyć straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego. W okresie od 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2003 roku zwolnione z tego podatku były dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym. Zatem strata osiągnięta w tamtym okresie z ich sprzedaży nie podlega odliczeniu w latach następnych. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim w postanowieniu z dnia 05.02.2007 r. nr DP.005/II/1/2007.

Przeczytaj także: Sprzedaż akcji i udziałów a podatek dochodowy

Podatnik w skierowanym zapytaniu do organu podatkowego wyjaśnił, że w roku 2000 nabył akcje spółki X, które następnie sprzedał w roku 2002. Z transakcji tej osiągnął stratę. Nie posiada dokumentów potwierdzających ich zakup. Nie złożył także zeznania podatkowego o wysokości straty ze sprzedaży tychże akcji. W związku z tym ma wątpliwości co do jej odliczenia w roku 2006. Na podstawie takiego stanu faktycznego organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, pózn. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

Art. 23 ust. 1 w punkcie 38 stanowi, że wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce oraz innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, w myśl art. 22 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem określonych w ustawie.

Zgodnie z art. 44 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w roku 2002, podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1, byli obowiązani wpłacić zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: