eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT a duplikat faktury

Odliczenie VAT a duplikat faktury

2007-03-19 13:32

Podstawowym prawem podatnika VAT jest obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Odliczenia takiego dokonuje się z oryginału faktury. Zdarza się jednak, iż faktura taka nie dociera do nabywcy lub ulega zniszczeniu.

Przeczytaj także: Zasady rozliczania VAT z duplikatu faktury

Jeżeli oryginał faktury zaginie lub ulegnie zniszczeniu z różnych przyczyn, sprzedawca na wniosek nabywcy wystawia ponownie fakturę zgodnie z danymi, które są zawarte na kopii. Tak wystawiona faktura musi zawierać – poza wszystkimi podstawowymi informacjami zawartymi na fakturach – wyraz „Duplikat” oraz datę jej wystawienia.

Warunki wystawiania duplikatów faktur VAT zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisami tam zawartymi duplikaty faktur VAT wystawiane są w co najmniej dwóch egzemplarzach i są traktowane na równi z fakturami VAT. Oznacza to, iż odliczenia podatku VAT wynikającego z tak wystawionych faktur dokonuje się na takich samych zasadach jak dla zwykłej faktury.

Podstawowe przepisy odnośnie odliczenia podatku VAT zostały zawarte w art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nimi, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za okres następny. Te same zasady należy stosować w przypadku duplikatów faktur. Zatem, jeżeli np. podatnik otrzymał duplikat faktury w marcu, przy czym rozlicza się z tytułu podatku od towarów i usług za okresy miesięczne – odliczenia podatku VAT z tej faktury będzie mógł dokonać w miesiącu marcu lub kwietniu.

Odliczenie dokonane na podstawie oryginałów faktur

Może wystąpić sytuacja, iż podatnik dokona odliczenia podatku z oryginału faktury VAT (w okresie jej otrzymania lub następnym), po czym faktura ta ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu. W sytuacji takiej podatnik także występuje do sprzedawcy o wystawienie duplikatu, który otrzyma odpowiednio później. Duplikat faktury wtedy jest traktowany jako potwierdzenie uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego, z którego skorzystano podczas księgowania oryginału faktury. Organy podatkowe uważają, iż w takiej sytuacji nie występuje obowiązek korekty VAT podatku naliczonego za okres, w którym odliczono go z faktury oryginalnej, po czym wykazania go w okresie rozliczeniowym właściwym dla duplikatu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: