eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Opinie na zlecenie sądu a obowiązek VAT

Opinie na zlecenie sądu a obowiązek VAT

2007-03-27 13:47

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT


Art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Wysokość przyznanego przez sąd wynagrodzenia zawiera podatek VAT - jest kwotą brutto.

W związku z powyższym należy przyjąć, że bez względu na to, czy w postanowieniu sądowym jest wskazanie, że kwota wynagrodzenia adwokatów, biegłych lub tłumaczy zawiera podatek VAT i czy jest wystawiona faktura VAT, czy jej nie ma należy uznać, iż w kwocie wynagrodzenia zawarty został podatek VAT.

Od 1 czerwca 2005r. obowiązuje nowy szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług świadczonych na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych oraz prokuratury przez podmioty, którym sądy te lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym. Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), dodanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797) obowiązującym od dnia 1.06.2005 r., w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Zatem bez znaczenia pozostaje moment zasądzenia wynagrodzenia czy uprawomocnienia się wyroku, gdyż podstawą do wystawienia faktury i wykazania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jest otrzymane na konto bankowe wynagrodzenie.

Kwestia rozliczeń finansowych pomiędzy podatnikami tj. termin zapłaty jak też termin otrzymania należności pieniężnych za świadczenie usług nie podlegają interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego, gdyż tych kwestii nie regulują przepisy podatkowe lecz inne akty prawne nie wynikające wprost z przepisów prawa podatkowego. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: