eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakup przyczepy campingowej a odliczenie VAT

Zakup przyczepy campingowej a odliczenie VAT

2007-06-18 13:41

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu


W przedmiotowej sprawie Podatnik, prowadzący firmę developerską, dokonuje zakupu przyczepy campingowej w związku z koniecznością obsługi budów. Z uwagi na fakt, że przyczepa ta została zakupiona na potrzeby prowadzonej działalności i zaklasyfikowana przez Podatnika jako środek trwały, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok, będzie ona podlegała amortyzacji. Dodatkowo można zauważyć, że będzie można w tej sytuacji uznać za koszty uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia tego środka trwałego (oczywiście dokonywane według zasad określonych w art. 22a – 22o ustawy), o ile wydatki na nabycie tej przyczepy nie zostaną przez Podatnika odliczone od podstawy opodatkowania albo zwrócone mu w jakiejkolwiek formie. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone interpretacją tut. Organu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nr 2403-PDFD-415-23-07 wydaną dla Podatnika w dniu 30.04.2007 r.

Przechodząc na grunt podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł – art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „samochodów osobowych” oraz „innych pojazdów samochodowych”, których nabycie podlega ograniczeniom w odliczaniu podatku naliczonego, zgodnie z cyt. art. 86 ust. 3. Dlatego też, zdaniem tut. Organu, należy posiłkować się w tym zakresie ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 40 tej ustawy samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Natomiast pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (art. 2 pkt 33 cyt. ustawy). Przyczepa jest definiowana jako pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.

Z powyższego wynika, iż przyczepa (także przyczepa campingowa) nie jest pojazdem samochodowym, a zatem jej nabycie nie podlega ograniczeniom, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym nie ma tu zastosowania ust. 4 tego przepisu, mówiący m.in. o pojazdach specjalnych.

Reasumując, jeśli przedmiotowa przyczepa, jako środek trwały podlegający amortyzacji, jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, to Podatnikowi w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony zawarty w fakturach stwierdzających jej nabycie, ponieważ nie ma zastosowania w tym przypadku ograniczenie w odliczeniu, zawarte w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: