eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi zabudowy mieszkania z 7-proc. stawką VAT

Usługi zabudowy mieszkania z 7-proc. stawką VAT

2007-09-12 12:14

Usługi w zakresie montażu szaf wnękowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z materiałów nabytych w innej firmie, które następnie są odsprzedane wraz z usługą, mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych. Aby zastosować 7-proc. stawkę podatku VAT, faktura dokumentująca powyższą czynność powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami. Musi się na niej znaleźć także podstawa prawna zastosowania niższej stawki VAT. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Brzegu w postanowieniu z dnia 31.07.2007 r. nr PP-II-443/84/07/IW.

Przeczytaj także: Jaka stawka VAT przy remoncie leśniczówki?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że wykonuje usługi polegające na zabudowie wnęki w budynku mieszkalnym. Zabudowa ta, to szafa wnękowa montowana na stałe bez możliwości jej przenoszenia w inne miejsce. Usługi te są świadczone na podstawie umów cywilnoprawnych, których przedmiotem są usługi remontowo-budowlane polegające na wykonaniu trwałej zabudowy. Na powyższe usługi wystawiane będą faktury VAT zawierające jedną pozycję obejmującą całość robót wraz z wykorzystanymi materiałami. Usługi te będą świadczone w budynkach mieszczących się w ramach PKOB 111, PKOB 112 i PKOB 113. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy całość usługi może zostać opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Natomiast ust.2 zdefiniowano roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Są to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113- Budunki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W oparciu o powyższe ustalenia należy stwierdzić, że świadczone przez Panią usługi w zakresie montażu szaf wnękowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem materiału nabytego w innej firmie a następnie odsprzedawanego wraz z usługą, mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych. Zatem jeżeli wskazany zakres robót wynika z zawartej umowy cywilnoprawnej to będzie miała w stosunku do nich zastosowanie 7% stawka podatku VAT do pełnej wartości roboty. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem przepisu, na podstawie którego stosuje się obniżoną stawkę podatku oraz wskazanie, z jakim obiektem według PKOB są świadczone usługi.

W przypadku, gdy umowa z klientem określałaby odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas czynności te podlegają opodatkowaniu oddzielnie: wg. stawek 7% dla usług i 22% dla materiałów.

Natomiast w odniesieniu do usług montażu szaf w lokalach nie zaliczanych do obiektów budownictwa mieszkaniowego, zastosowana będzie stawka w wysokości 22%.

Podkreślenia wymaga fakt, że w stosunku do podatników zajmujących się świadczeniem usług budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego a także sprzedażą towarów (materiałów) zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Powyższe zależy od przedmiotu zawartej umowy cywilno-prawnej, w której kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego i jasno określili zgodny zamiar stron i cel czynności prawnej. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: