eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak uzyskać zwrot VAT gdy likwidacja firmy?

Jak uzyskać zwrot VAT gdy likwidacja firmy?

2007-11-21 12:36

Aby podatnik mógł otrzymać zwrot podatku VAT - musi go wykazać w odpowiedniej deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług. Sądy stoją na stanowisku, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, o zwrot taki można wystąpić nawet wtedy, gdy nie wystąpiły u podatnika czynności opodatkowane oraz że może on zostać wykonany już po likwidacji działalności gospodarczej. Co należy zrobić, aby w tym przypadku zwrot tego podatku otrzymać?

Przeczytaj także: Zwrot VAT gdy likwidacja spółki cywilnej

W wyroku z dnia 18 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 599/07) stwierdził, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nawet w sytuacji, gdy nie wykonywał on żadnych czynności opodatkowanych.

Sąd wypowiadał się w zakresie art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, który brzmi: „Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy”.

Warto tutaj przywałować także wyrok z dnia 21 czerwca 2006 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 401/06), w którym sąd orzekł iż w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku istotne jest, aby podatnik w chwili wykonywania czynności, z tytułu której ubiega się o zwrot podatku, był podatnikiem zarejestrowanym.

Sąd wypowiadał się w zakresie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, który brzmi: „Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.”

Sądy stoją zatem na stanowisku, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, podatnik może wystąpić o zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy nawet w sytuacji, gdy nie wykonuje on w ostatnim okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych. Dodatkowo z przedstawionych wyroków można wyciągnąć wniosek, iż zwrot taki powinien otrzymać także podatnik, który już zlikwidował działalność gospodarczą. Ważne jest tutaj jednak to, aby przed likwidacją wystąpił o ten zwrot.

Jak zatem uzyskać zwrot tego podatku w sytuacji, gdy firma zostanie zlikwidowana zaraz po wystąpieniu podatnika o jego uzyskanie, a co za tym idzie – zostaje także zlikwidowane konto firmowe?

Zdaniem autora – podatnik powinien zwrot taki wykazać w deklaracji podatkowej. Dodatkowo wraz z nią oraz formularzem VAT-Z powinien dostarczyć do urzędu informacje odnośnie numeru rachunku bankowego, na który podatek ten ma zostać zwrócony, przy czym nie musi to być konto firmowe. Oczywiście powinno to być konto, które zostało zgłoszone na odpowiednim formularzu w urzędzie skarbowym. Jeżeli natomiast podatnik wcześniej wskazał urzędowi jedynie konto firmowe (które obecnie jest likwidowane) – powinien złożyć formularz aktualizujący jego dane identyfikacyjne, w którym wskaże rachunek bankowy, na który ma zostać przelany zwrot podatku VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: