eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

2008-01-16 13:32

Przeczytaj także: Koszty przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem


W przypadku natomiast gdy składniki te nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 tej ustawy – suma ich wartości rynkowej,
2. w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy – różnica między wartością nominalną udziałów (w przypadku aportu nie występuje bowiem cena nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustalona zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5 ww. ustawy, do której odwołuje się przepis ust. 10) a wynikającą z ust. 9 sumą wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych podatnika wnoszącego aport (w zakresie tych składników podatnika obowiązuje zasada kontynuacji).

Powyższe regulacje prawne dotyczą jednak ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika natomiast, że jedyny udziałowiec Spółki wniesie na poczet kapitału zakładowego wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, w zamian za co obejmie nowe udziały w Spółce. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa wchodzą także rozpoczęte inwestycje w środkach trwałych (budynki, budowle i maszyny). Po przejęciu w formie aportu tych inwestycji, Spółka będzie je kontynuować, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że inwestycje te jako kompletne i zdatne do użytku stanowić będą środki trwałe Spółki.

Zgodnie z art. 158 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości lub w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Z pojęciem aportu funkcjonalnie związana jest zdolność aportowa, polegająca na ustaleniu kryteriów pozwalających określić, czy dane dobro może zostać wniesione do spółki jako wkład niepieniężny. Do kryteriów tych przede wszystkim zaliczyć należy:

1. możliwość ustalenia wartości ekonomicznej tego prawa jako przedmiotu wkładu,
2. możliwość wyceny i umieszczenia go w bilansie spółki,
3. zbywalność,
4. zdolność likwidacyjna, która oznacza możliwość wejścia wkładu niepieniężnego do masy likwidacyjnej lub do masy upadłościowej spółki.

W przypadku nakładów inwestycyjnych, mogą one stanowić wkład niepieniężny, jeżeli powiązane są z wyodrębnionymi prawami majątkowymi (np. prawem własności).

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Następnie, na podstawie art. 16g ust. 4 tej ustawy, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Powyższe regulacje oznaczają, że nakłady inwestycyjne poniesione przez Spółdzielnię winny być zaliczone jako składnik przedsiębiorstwa i wliczone do wartości aportu wniesionego do Spółki, a następnie umieszczone w jej bilansie. Po zakończeniu inwestycji i wprowadzeniu środków trwałych do ewidencji, Spółka będzie miała prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od całości poniesionych nakładów.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, jeżeli Spółdzielnia poniosła nakłady inwestycyjne w celu wytworzenia nowych środków trwałych, następnie wniosła je jako składnik przedsiębiorstwa aportem do Spółki, to Spółka po zakończeniu inwestycji uznając, że środki trwałe są kompletne i zdatne do użytku ustali ich wartość początkową jako sumę wnoszonych aportem nakładów inwestycyjnych, których wartość określana zostanie umową Spółki oraz wydatków inwestycyjnych poniesionych przez Spółkę.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: