eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ustawa o rachunkowości: RM przyjęła nowelizację

Ustawa o rachunkowości: RM przyjęła nowelizację

2008-02-06 07:34

W dniu 05 lutego 2008 r. (wtorek) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, przedłożony przez ministra finansów.

Przeczytaj także: Obowiązek założenia ksiąg rachunkowych: otrzymana dotacja

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano podniesienie z 800.000 euro do 1.200.000 euro progu przychodów netto, który małym i średnim przedsiębiorcom pozwoli nadal korzystać z prawa do prowadzenia tzw. uproszczonej rachunkowości, czyli podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chodzi tu o przychody uzyskiwane za poprzedni rok obrotowy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, realizowanych przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie.

Warto podkreślić, że ten próg nie był zmieniany od 1999 r. Tymczasem umacnianie się złotego, połączone ze wzrostem gospodarczym powoduje, że coraz więcej firm ma większe przychody netto, a tym samym traci prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości. Z kolei prowadzenie pełnej księgowości, czyli założenie i prowadzenie ksiąg rachunkowych, jest bardziej czasochłonne i zwiększa koszty prowadzenia firmy. Dlatego proponowane zwiększenie limitu przychodów uprawniających do korzystania z uproszczonej księgowości zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania szarej strefy i obniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to zatem ważny krok w kierunku usuwania barier organizacyjno-prawnych dla małych i średnich przedsiębiorców.

Wejście ustawy w życie w 2008 r., tj. w trakcie trwania roku podatkowego sprawi, że podatnicy będą mogli wybrać czy dalej prowadzić księgi rachunkowe, czy przejść na podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Jednak rezygnacja z rachunkowości pełnej na rzecz uproszczonej wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, dlatego decyzja będzie należała do przedsiębiorców.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: