eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Różnice kursowe: najpierw kurs faktyczny potem NBP

Różnice kursowe: najpierw kurs faktyczny potem NBP

2008-03-13 12:52

Przeczytaj także: Różnice kursowe: obowiązki na 3 lata


Pojęcie „spłaty” zostało sprecyzowane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w art. 15a ust. 7 ustawy jako uregulowanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie. Przepis ten stanowi bowiem, iż za dzień zapłaty, uważa się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Różnice kursowe od pożyczek (kredytów) walutowych wystąpią w przypadku faktycznego uregulowania zobowiązania. Tak więc w świetle rozwiązań podatkowych wpływ na podatek dochodowy mają wyłącznie zrealizowane różnice kursowe.

W przypadku opisanym we wniosku, będzie to data spłaty pożyczki w walucie obcej, a więc różnice kursowe powstaną dopiero w 2007 r., będą dotyczyły bowiem dochodów (poniesionych strat) roku 2007 i powinny być ustalone na podstawie przepisów obowiązujących po dokonanych zmianach. Ustawa nowelizująca weszła bowiem w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. i ma zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia (art. 11 z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217 poz. 1589).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zaciągnęła pożyczkę walutową w 2006 r., która została wyceniona według faktycznie zastosowanego kursu kupna walut w banku, z którego usług korzysta Spółka. Natomiast spłaty dokonała w 2007 r. i wyceniła ją po kursie średnim NBP z poprzedniego dnia roboczego.

Ze stanowiskiem tym nie można się zgodzić, ponieważ zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, może zostać zastosowany tylko wówczas, gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. Z interpretacji istniejących przepisów wynika, iż są to wszelkie kursy walutowe zastosowane przez podatnika, w tym bankowe, również przy transakcjach walutowych związanych z indywidualną umową z bankiem.

Faktycznie zastosowany kurs walutowy nie jest kursem faktycznie zrealizowanym, dlatego nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z zakupem lub sprzedażą walut. Jest to kurs faktycznie użyty m.in. do ustalenia określonej wartości różnicy kursowej. Faktycznie zastosowany kurs to również taki, po którym dokonuje się faktycznej wyceny w danym dniu, koniecznej dla ustalenia różnic kursowych, w tym przypadku do wyceny zgromadzonych środków na rachunku walutowym prowadzonym w walucie EURO.

Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. A zatem do wyceny wartości zgromadzonych środków na rachunku bankowym, przeznaczonych na spłatę pożyczki, należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany.

Mając powyższe na względzie, należy przyjąć, że podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

Reasumując, do wyliczenia różnicy kursowej, gdy między dniem otrzymania pożyczki wyrażonej w walucie obcej, a dniem jej spłaty wystąpią różne kursy walut, należy zastosować faktycznie zastosowany kurs waluty ogłoszony przez bank, z którego usług podatnik korzysta, tj. bank prowadzący rachunek podatnika, na który wpłynęła pożyczka i z którego została ona spłacona (art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Należy zwrócić również uwagę na zapis art. 15a ust. 5 ww ustawy, który stanowi, że jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartości kupna średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: