eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Różnice kursowe: obowiązki na 3 lata

Różnice kursowe: obowiązki na 3 lata

2008-02-29 13:58

Podatnik, który wybierze metodę ustalania różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, przyjmuje na siebie obowiązek badania sprawozdań finansowych przez okres kolejnych trzech lat podatkowych. Oświadczenie o rezygnacji z tej metody przed upływem trzech lat nie zwalnia go z tego obowiązku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.02.2008 r. nr IP-PB3-423-477/07-2/MS.

Przeczytaj także: Różnice kursowe przy różnych formach prawnych działalności gospodarczej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że grupa B sp. z o.o. zamierza wybrać metodę ustalania różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Jednakże zakładana w przyszłości restrukturyzacja może spowodować odstąpienie od tej metody przed upływem trzech lat podatkowych od początku roku, w którym metoda zostałaby przyjęta. W związku z tym zadano pytanie, jakie skutki będzie miało odstąpienie od tej metody przed upływem trzech lat od jej wyboru? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Wnioskodawca ma zamiar dokonania wyboru metody ustalania różnic kursowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, o której mowa w art. 9b ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.). Równocześnie w związku z zakładaną w przyszłości restrukturyzacją, Wnioskodawca nie wyklucza konieczności odstąpienia od stosowania ww. metody przed upływem trzech lat podatkowych.

Zgodnie z art. 9b. ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania. Stosownie do ust. 3 cyt. przepisu, w przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda, z tym że podatnicy mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.

Z powyższego wynika, że podjęcie decyzji o ustalaniu różnic kursowych według przepisów o rachunkowości zobowiązuje podatników do zawiadomienia w ciągu miesiąca naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody i stosowania tej metody nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe.

Podkreślenia wymaga fakt, że w ust. 4 artykułu 9b, ustawodawca określa obowiązki podatnika w przypadku rezygnacji ze stosowania metody ustalania różnic kursowych, o której mowa w ust. 1 pkt 2. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu, podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym zamierzają zrezygnować ze stosowania tej metody. Rezygnacja może nastąpić jedynie po upływie okresu, o którym mowa w ust. 3. Równocześnie brak jest unormowań wskazujących zdarzenia gospodarcze lub okoliczności, które dopuszczałyby prawną skuteczność odstąpienia od stosowania metody ustalania różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości przed upływem trzech lat podatkowych.

Wnioskodawca przedstawiając opis zdarzenia przyszłego nie wskazał okoliczności, które jak określa spowodują „konieczność odstąpienia od stosowania metody rachunkowej obliczania różnic kursowych prze upływem trzech lat podatkowych”, w tym będących skutkiem planowanej restrukturyzacji.

Wybierając metodę ustalania różnic kursowych zgodnie z przepisami rachunkowości podmiot przyjmuje na siebie obowiązek badania sprawozdań finansowych przez okres kolejnych trzech lat podatkowych (jeżeli obowiązek ten nie wynika już z innych przepisów prawa). Obowiązek ten powstaje w związku z warunkiem koniecznym określonym w art. 9b. ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych również dla tych podmiotów, dla których nie wynika on z postanowień innych ustaw. W związku z powyższym, oświadczenie o odstąpieniu od stosowania metody określonej w art. 9b ust.1 pkt 2 ustawy złożone przed upływem trzech lat podatkowych, nie wywołuje skutków prawnych i nie zwalnia podatnika z przyjętego na siebie obowiązku stosowania ww. metody oraz obowiązku badania sprawozdania finansowego do końca okresu trzech lat podatkowych. Stosowanie rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych zależy wyłącznie od dokonania wyboru przez podatnika, a skutki tego wyboru powodują konsekwencje, o których mowa w ustawie.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: