eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy

Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy

2008-04-09 11:11

Spółka z o.o. podwyższyła kapitał zakładowy poprzez konwersję zobowiązań od udziałowców (pożyczki na cele inwestycyjne) na kapitał. Po jakim kursie zaksięgowana powinna być ta konwersja (część kapitałowa pożyczek)?

Przeczytaj także: Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki z podatkiem dochodowym?

Konwersja pożyczki na udziały stanowi formę zapłaty zobowiązania. Przepisy ustawy o rachunkowości nakazują, aby kapitały własne powstałe z zamiany zobowiązań i pożyczek wyrażonych w walucie obcej na udziały wycenić na dzień podjęcia uchwały o zamianie na udziały według średniego kursu waluty ustalonego przez NBP na ten dzień (art. 36 ust. 2c uor).

Różnice kursowe między figurującą w księgach rachunkowych wartością zobowiązania (pożyczki) według kursu z dnia zamiany odnosisz na koszty finansowe (ujemne różnice kursowe) lub przychody finansowe (dodatnie różnice kursowe). Uprzednio naliczonych różnic kursowych nie powinieneś stornować.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów podatkowych spółki nie zaliczasz przychodów otrzymanych na zwiększenie kapitału zakładowego. W przypadku gdy niespłacona pożyczka powiększa kapitał zakładowy spółki, a jej udziałowiec (pożyczkodawca) otrzymuje w zamian udziały, wartość tej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami nie stanowi przychodu podatkowego.

Przychodem natomiast są dodatnie różnice kursowe od niespłaconej części pożyczki powiększającej kapitał zakładowy spółki ustalone na dzień podjęcia uchwały o konwersji pożyczki według kursu z dnia otrzymania pożyczki i z dnia podjęcia uchwały.

Przepis art. 15a ust. 2 pkt 5 updop stanowi, że dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Przepis ten nie przewiduje by można było stosować kursy walut z dni poprzedzających podjęcie uchwały o jej spłacie. W wyniku konwersji udziałowiec otrzymuje nowe udziały o wartości odpowiadającej kwocie zobowiązania wraz z należnymi odsetkami, natomiast zobowiązanie spółki z tytułu pożyczki wygasło.

Za wartość początkową środków trwałych uważa się cenę nabycia lub koszty wytworzenia (art. 28 ust. 1 pkt 1 uor, art. 16g ust. 1 updop).
Cenę nabycia oraz koszt wytworzenia środków trwałych korygujesz o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego. Za koszty uzyskania przychodów uważa się różnice kursowe od pożyczek zwiększających koszty inwestycji.

Odpisy amortyzacyjne dokonujesz od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (art. 32 uor, art. 16h ust. 1 pkt 1 updop).
W przypadku środków trwałych podlegających amortyzacji kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16 (art. 15 ust. 6 updop).

Departament Podatków Dochodowych przedstawił swoje stanowisko w sprawie rozliczenia różnic kursowych dla celów amortyzacji za 2007r. w Biuletynie Skarbowym nr 5/2007. Do rozliczenia różnic kursowych przy amortyzacji stosuje się zasady ustalania różnic kursowych powstających w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego w walucie obcej określone w art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 oraz ust. 9 updop. Jeżeli podatnik wybierze ustalenie różnic kursowych na podstawie podatkowych reguł, w takim przypadku powinien naliczyć wyłącznie zrealizowane różnice kursowe (tj. według powyżej określonych przepisów podatkowych), które korygują cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego. Dla celów amortyzacji uwzględnia się naliczone odsetki, które, pomimo iż nie zostały zapłacone, zwiększają wartość początkową składników majątku podlegających amortyzacji (art. 16g ust. 3 i 4 updop).

Przyjmując, że konwersja pożyczki na kapitał zakładowy (udziały) stanowi formę zapłaty zobowiązania w dniu podjęcia uchwały o konwersji, do rozliczenia różnic kursowych przy amortyzacji powinieneś stosować zasady ustalania różnic kursowych powstających w związku ze spłatą pożyczki zaciągniętej w walucie obcej.

Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: