eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki z podatkiem dochodowym?

Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki z podatkiem dochodowym?

2014-11-02 10:25

Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki z podatkiem dochodowym?

Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki © sebra - Fotolia.com

W rozliczeniach pomiędzy spółkami kapitałowymi a ich właścicielami dość często stosuje się rozwiązania polegające na zamianie wierzytelności przysługujących udziałowcom wobec spółki na udziały w kapitale zakładowym tej spółki. Udziałowiec (akcjonariusz) obejmuje udziały (akcje) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki i pokrywa objęte przez siebie udziały (akcje) wierzytelnościami jakie posiada wobec spółki. W doktrynie i judykaturze taki rodzaj operacji określa się „konwersją wierzytelności” lub precyzyjniej „konwersją wierzytelności na udziały lub akcje”. W praktyce najczęściej spotyka się konwersję wierzytelności wynikających z pożyczek jakie udziałowiec udzielił spółce.

Przeczytaj także: CIT. Skutki konwersji wierzytelności na udziały w podatku dochodowym

W tym przypadku dokonuje się konwersji kwoty głównej pożyczki lub też kwoty głównej wraz z naliczonymi od tej kwoty odsetkami. Operacja powyższa pozwala na polepszenie kondycji finansowej spółki.
Konwersja wierzytelności na udziały może zasadniczo przybierać dwie formy. Wystąpienie danej formy konwersji uzależnione będzie od tego, czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki następuje za wkład pieniężny czy za wkład niepieniężny.

W pierwszym przypadku (konwersja wierzytelności w formie wkładu pieniężnego) dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki, a następnie objęcia przez wspólnika nowoutworzonych udziałów, które mają być przez niego pokryte wkładem pieniężnym, na co wskazuje treść uchwały Zgromadzenia Wspólników podwyższającej kapitał zakładowy spółki. W wyniku objęcia udziałów przez wspólnika po stronie spółki powstaje wierzytelność pieniężna tj. roszczenie wobec wspólnika o opłacenie objętych przez niego udziałów. Dochodzi następnie do umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy spółką, a jej udziałowcem. Potrąceniu ulega wierzytelność pieniężna przysługująca spółce wobec udziałowca z wierzytelnością pieniężną udziałowca jaką posiada wobec spółki np. z tytułu udzielonej spółce pożyczki.

W drugim przypadku (konwersja wierzytelności w formie wkładu niepieniężnego) wspólnik wnosi do spółki przysługującą mu wierzytelność w formie aportu. W tym celu Zgromadzenie Wspólników spółki podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, w której wskazuje, iż udziały w podwyższonym kapitale zakładowym pokryte zostaną wkładem niepieniężnym – prawem majątkowym w postaci wierzytelności wspólnika przysługującej wobec spółki. W tym przypadku dochodzi do wygaśnięcia wierzytelności wspólnika, gdyż spółka staje się jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem w odniesieniu do jednej wierzytelności.
Już w 2004 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygn. FSK 1408/04 stwierdził, iż „o tym, czy konwersja wierzytelności przysługującej wspólnikowi wobec spółki na udziały przybierze postać wkładu pieniężnego lub niepieniężnego kapitału zakładowego, decyduje treść uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego”.

Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do objęcia udziałów w formie wkładu pieniężnego czy też aportu, powinna być dokonana w oparciu o treść uchwały podwyższającej kapitał zakładowy.

fot. sebra - Fotolia.com

Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy spółki

Konwersja pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika, na kapitał zakładowy w zamian za udziały, może spowodować u wspólnika powstanie przychodu. Sądy ostatnimi czasy uznają bowiem, że w takim przypadku mamy do czynienia z wkładem niepieniężnym


Należy podkreślić, iż ustalenie czy w wyniku konwersji doszło to objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny czy też niepieniężny, nie ma charakteru czysto teoretycznego. Ustalenie z jakim rodzajem wkładu mamy do czynienia będzie miało istotne znaczenie praktyczne, gdyż różne rodzaje podwyższenia kapitału wiążą się z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi. Prawidłowa ocena formy konwersji będzie decydowała o tym, czy w momencie objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym udziałowiec osiągnie przychód podatkowy.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Ustawy CIT) przychodem jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Analogiczną regulację przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą do przychodów z kapitałów pieniężnych należy również wartość nominalna udziałów objętych za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9).
Oznacza to, iż wspólnik obejmujący udziały w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności powinien rozpoznać przychód podatkowy, którego wysokość uzależniona będzie od wartości nominalnej objętych przez niego udziałów. Nie wystąpi natomiast przychód z tytułu objęcia udziałów, w przypadku gdy udziały zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny.

Można zauważyć, iż na przestrzeni ostatnich lat organy podatkowe wydawały pozytywne interpretacje w zakresie skutków podatkowych konwersji wierzytelności przeprowadzonej w formie wkładu pieniężnego i następnie wzajemnego potrącenia wierzytelności. W interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2014 r. (sygn. IPTPB3/423-50/14-2/PM) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że „W sytuacji, gdy z uchwały zgromadzenia wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego wynika, że udziały mają być objęte za wkład pieniężny (tylko wówczas spółce przysługuje wierzytelność wobec wspólnika o dokonanie wpłat na poczet udziałów), a wspólnikowi przysługuje wobec spółki wierzytelność pieniężna, i na podstawie umowy, spółka i wspólnik dokonują potrącenia wzajemnych wierzytelności, którego skutkiem jest ich wygaśnięcie, uznać należy, że udziały są objęte w zamian za wkład pieniężny, a wpłaty następują przez potrącenie.”

Podwyższenie dokonane w opisany wyżej sposób ma charakter podwyższenia gotówkowego. W konsekwencji, zdaniem organu, konwersja wierzytelności na udziały nie będzie skutkować powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT. Powyższe stanowisko było już wcześniej wielokrotnie potwierdzane przez organy podatkowe (przykładowo przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 15 maja 2013 r., sygn. ILPB3/423-78/13-2/EK, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 września 2011 r., sygn. IBPBI/2/423-754/11/MO).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: