eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odszkodowanie za służebność gruntu bez podatku

Odszkodowanie za służebność gruntu bez podatku

2008-07-04 08:32

Odszkodowanie otrzymane z tytułu ustanowienia służebności na gruncie rolnym korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego o ile spełnia określone warunki. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.06.2008 r. nr IPPB2/415-437/08-2/AS.

Przeczytaj także: Elektrownia wiatrowa: podatek dochodowy od służebności gruntowej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego. Zgodnie z projektem umowy na jego działce zostanie ustanowiona służebność gruntowa w celu budowy infrastruktury technicznej pod ziemią. Służebność ta będzie polegała na ustanowieniu nieograniczonego dostępu, prawa dojazdu, wykonania trwałej utwardzonej drogi przez działkę, udostępnieniu przestrzeni powietrznej nad działką na rzecz każdoczesnych właścicieli i posiadaczy działek, na których umieszczona jest elektrownia wiatrowa. Inwestor w projekcie umowy oświadczył, że jest inwestorem budowy, przebudowy, modernizacji dróg gruntowych i związanej z tym infrastruktury podziemnej oraz linii kablowej celem budowy farmy wiatrowej. Za ustanowienie tej służebności podatnik otrzyma od inwestora odszkodowanie. Zadał on w związku z tym pytanie, czy odszkodowanie to będzie zwolnione z podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 – 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z przepisem z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu są inne źródła.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: