eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dochody z Austrii bez podatku PIT w Polsce

Dochody z Austrii bez podatku PIT w Polsce

2008-07-22 12:27

Od 1 stycznia 2009 r. Polacy pracujący na terenie Austrii nie będą musieli dopłacać podatku rodzimemu fiskusowi. Prace nad zmianą niekorzystnej dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zmierzają właśnie ku końcowi.

Przeczytaj także: Miejsce zamieszkania a obowiązek podatkowy w PIT

17 lipca 2008 r. zaczęła obowiązywać ustawa o ratyfikacji protokołu między Polską i Austrią dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To niemal ostatni krok w czasochłonnym procesie zmian. Pozostało jeszcze tylko oczekiwanie na ratyfikację protokołu przez oba państwa, wymianę not ratyfikacyjnych i publikację umowy w Dzienniku Ustaw.

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Cezary Krysiak, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów, postanowienia nowej umowy będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. i obejmą dochody uzyskane w przyszłym roku. Rozliczenia za rok 2008 będą przebiegać jeszcze na starych zasadach.

Zmiany w tym zakresie to bez wątpienia dobra wiadomość dla Polaków pracujących nad Dunajem. Obecnie w regulacjach pomiędzy Polską a Austrią obowiązuje mniej korzystna metoda odliczenia proporcjonalnego. W praktyce oznacza to, że Polak, który pracuje w Austrii, musi rozliczać się z rodzimym fiskusem nawet, jeśli nie osiąga w naszym kraju żadnych dochodów. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób, których miejscem zamieszkania jest Polska.

Od płaconego w Polsce podatku podatnik może wprawdzie odliczyć podatek zagraniczny, ale jedynie do wysokości określonego limitu, który nie może przekroczyć tej części polskiego podatku przed dokonaniem odliczenia, która przypada proporcjonalnie na dochód uzyskany w Austrii.

Przejście na metodę wyłączenia z progresją zadecyduje o tym, że nasi rodacy zarabiający jedynie w Austrii nie będą musieli dopłacać podatku w Polsce. Nie będą zobowiązani również do składania tu deklaracji podatkowej. Jeżeli natomiast ktoś będzie pracował i zarabiał w obu krajach, to wówczas zarobki z Austrii będą brane pod uwagę tylko przy obliczaniu stopy podatku dla całego dochodu, która znajdzie zastosowanie w opodatkowaniu polskich dochodów.

Zgodnie z zamierzeniami rządu, metoda wyłączenia z progresją ma obowiązywać w umowach ze wszystkimi krajami Wspólnoty oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z korzystniejszego opodatkowania najszybciej korzystają Polacy zarabiający w Finlandii. Jeśli ratyfikacja nastąpi jeszcze w tym roku, są duże szanse, aby nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczęła obowiązywać, podobnie jak umowa z Austrią, od 1 stycznia 2009 r.

W tym roku mają się również rozpocząć negocjacje protokołu do umowy z Danią. Nieco dłużej przyjdzie poczekać na zmianę regulacji wiążących nas z Holandią, Belgią oraz Islandią. Z tymi krajami Polska nie prowadzi jeszcze rozmów.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: