eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Amortyzacja środków trwałych przekazanych innym firmom

Amortyzacja środków trwałych przekazanych innym firmom

2008-09-19 11:33

Przeczytaj także: Sądy bronią amortyzacji w spółkach nieruchomościowych


KOMENTARZ EKSPERTA

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) stanowi, że kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych. Amortyzowane mogą być środki trwałe m.in. będące własnością (lub współwłasnością) podatnika o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie, konieczne jest rozstrzygnięcie, czy zostały spełnione przez podatnika określone w updop warunki zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Zakładając, że spełnione są inne przesłanki wymienione w updop, m.in. przewidywany okres używania maszyn należących do podatnika i oddanych do używania kontrahentowi w ramach zawartych umów o współpracę jest dłuższy niż rok, jedyną kwestią sporną jest to, czy wspomniane maszyny wykorzystywane są przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Powstaje jednakże pytanie, co należy rozumieć poprzez „wykorzystanie środków trwałych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą". Czy oznacza to jedynie bezpośrednie wykorzystywanie środków trwałych przez podatnika w prowadzonej działalności, czy również sytuację, w której dany środek trwały nie jest bezpośrednio (niejako „fizycznie") wykorzystywany przez podatnika, ale pozostaje w związku z wykonywaną przez niego działalnością, np. w przypadku oddania do używania maszyn kontrahentowi w ramach umowy o współpracę.

Słuszne wydaje się interpretowanie powyższego warunku w sposób szerszy, gdyż generalnym prawem podatnika wynikającym z postanowień prawa podatkowego jest prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wszelkich wydatków (rozumianych również jako odpisy amortyzacyjne), powiązanych z uzyskaniem przychodów. W przedstawionej sytuacji celem zawarcia umów o współpracę i oddania maszyn do używania kontrahentowi jest zwiększenie efektywności prowadzonej przez podatnika działalności, a co za tym idzie - podatnik może oczekiwać zwiększenia przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu w związku z zawartą umową kooperacyjną. Stanowisko potwierdził WSA w tezie powyższego wyroku.

Stąd też środki trwałe będące własnością podatnika wykorzystywane są na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością, nawet w sytuacji, gdy zostały przekazane kontrahentom na podstawie umów o współpracę. Ponadto, jeżeli przedmiotowe środki trwałe spełniają pozostałe wymienione w updop warunki zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych, zasadne jest kwalifikowanie odpisów od tych środków trwałych jako kosztów uzyskania


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: