eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umorzony podatek od nieruchomości a przychód firmy

Umorzony podatek od nieruchomości a przychód firmy

2008-10-03 07:49

Umorzony podatek od nieruchomości nie jest realnie ponoszony przez podatnika co powoduje, iż nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie wartość umorzonego podatku od nieruchomości nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 15.09.2008 r. nr ILPB3/423-365/08-4/KS.

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka została zwolniona z zapłaty podatku od nieruchomości na podstawie Uchwały Rady Miasta i Gminy. Dla celów bilansowych roczną wartość tego podatku zalicza do kosztów uzyskania przychodów oraz do pozostałych przychodów operacyjnych, dzięki czemu zapis ten nie ma wpływu na wynik finansowy. Zadano w związku z tym pytanie, czy w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) wartość podatku od nieruchomości należy wykazywać w przychodach i kosztach uzyskania przychodów, czy wyłączyć z przychodów i kosztów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Warunkiem uznania konkretnego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest poniesienie go przez podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika. Ważne dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości jest to, aby były spełnione przesłanki warunkujące ten fakt, a więc zapłata podatku od nieruchomości powinna być zrealizowana przez podatnika. Momentem decydującym o możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest bowiem moment dokonania tegoż wydatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca na podstawie Uchwały Rady Miasta i Gminy został zwolniony z należnego Gminie podatku od nieruchomości. Przedmiotowy podatek od nieruchomości, w związku z faktem, iż został umorzony nie został realnie poniesiony co powoduje, iż nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Przekładając powołane wyżej przepisy na grunt opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że kwota umorzonego podatku od nieruchomości w związku z faktem, iż nie została poniesiona, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego wartość umorzonego podatku od nieruchomości nie może stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto odnosząc się do kwestii składania deklaracji tut. Organ informuje, iż od początku 2007 r. podatnicy zostali zwolnieni z obowiązku składania jakichkolwiek deklaracji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do zaliczek zarówno miesięcznych, jak i kwartalnych. Jednakże, podatnicy, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Wykazanie natomiast należnych zaliczek jest dokonywane przez podatników po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu podatkowym CIT-8 do końca trzeciego miesiąca roku, następującego po roku podatkowym.

Podsumowując, umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów i nie powinna być ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: