eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odprawa celna towarów z Chin w Niemczech a WNT

Odprawa celna towarów z Chin w Niemczech a WNT

2008-10-10 10:08

Czynność przywozu towarów z państwa trzeciego, który został dopuszczony do obrotu na terytorium Niemiec po przekroczeniu granicy Unii Europejskiej (został zaimportowany) i następnie jest przewożony (dostarczany) na terytorium Polski jest czynnością wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ze stanowiskiem tym zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 01.10.2008 r. nr ILPP2/443-608/08-2/TW.

Przeczytaj także: Deklaracje podatkowe a importowane kosmetyki

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wskazała, że kupuje towary z Chin, które drogą morską docierają do portu w Hamburgu w Niemczech, gdzie następuje ich odprawa celna z zapłatą cła i innych opłat manipulacyjnych. Odprawy tej w imieniu podatniczki dokonuje firma niemiecka, wykonująca pośrednictwo fiskalne na podstawie umowy o współpracy. Na podstawie tej umowy firma świadczy także dla podatniczki usługi przewozowe i koordynacji przewozów w zakresie transportu morskiego i lądowego. Po odprawie tych towarów w Niemczech, są one przewożone na teren Polski wraz z fakturą wystawioną przez sprzedawcę chińskiego. W związku z powyższym podatniczka zadała pytanie, czy czynność nabycia towarów przywiezionych z Chin do Polski z odprawą celną dokonaną w Niemczech przez przedstawiciela fiskalnego należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatniczki zawartym we wniosku i na podstawie art. 14c §1 Ordynacji podatkowej odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny jej stanowiska. Stanowisko podatniczki jest następujące:

„(…) w świetle art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Przywóz towarów z państwa trzeciego na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie stanowi importu towarów na terytorium Polski.

Z uwagi na brzmienie art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

W opinii Wnioskodawczyni, czynność przywozu towarów z państwa trzeciego, który został dopuszczony do obrotu na terytorium Niemiec po przekroczeniu granicy Unii Europejskiej (został zaimportowany) i następnie jest przewożony (dostarczany) na terytorium Polski jest czynnością wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Import czy WNT ?

    Prowadzę działalność gospodarczą i dokonałem zakupu towaru z Chin. Towar został jednak przesłany do Niemiec i tam oclony, a z Niemiec ...

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: