eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przerwanie umowy leasingu a przychody i koszty podatkowe

Przerwanie umowy leasingu a przychody i koszty podatkowe

2008-10-15 07:43

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę


Należy zauważyć, że do momentu kiedy umowa leasingu nie wygaśnie lub nie zostanie wypowiedziana lub rozwiązana, spełnia ona warunki, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mimo że nie upłynął jeszcze podstawowy okres leasingu, na który umowa została zawarta. Upływ podstawowego okresu leasingu ma znaczenie dla możliwości dokonania sprzedaży przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego na warunkach potencjalnie odbiegających od warunków rynkowych (jednak po cenie nie niższej niż hipotetyczna wartość netto), nie ma jednak wpływu na rozpoznawanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów stron w czasie jej trwania. Wynika to wprost z art. 17c ust. 1 ustawy , który dotyczy sprzedaży przedmiotu leasingu.

Stąd zdaniem Spółki istnieją uzasadnione podstawy do twierdzenia, że skoro ustawodawca w zakresie przepisów rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określił sytuacje, w których upływ podstawowego okresu leasingu jest niezbędny do powstania określonych konsekwencji podatkowych dla stron umowy, oznacza to, że w innych sytuacjach, gdzie nie jest to wprost określone, brak upływu podstawowego okresu leasingu nie wpływa na powstanie konsekwencji podatkowych nie przewidzianych wprost w przepisach. W szczególności konsekwencji dotyczących okresu umowy sprzed jej przedterminowego wypowiedzenia lub rozwiązania, w którym warunki umowy tzw. podatkowego leasingu operacyjnego były spełnione.

Przepisy podatkowe nie regulują konsekwencji podatkowych związanych z kwalifikacją poszczególnych opłat leasingowych w przypadku przerwania I skrócenia umowy leasingu. Jednak, przepisy te nie przewidują również obowiązku korekty przychodów bądź kosztów podatkowych z tytułu opłat leasingowych w takim przypadku. Zatem, zdaniem Spółki, przepisy nie dają podstaw do dokonania wstecznej reklasyfikacji umowy leasingu, z tym skutkiem, że umowa przerwana (z powodów, o których mowa wyżej) mogłaby zostać potraktowana wstecznie jako umowa niespełniająca warunków umowy leasingu, określonych w art. 17b ust. 1 ustawy , gdyż do momentu wystąpienia zdarzenia przerywającego umowne warunki ustalone w momencie zawarcia umowy leasingu (a wymagane przez ustawy o podatkach dochodowych dla klasyfikacji umowy jako tzw. podatkowego leasingu operacyjnego) były spełnione. Skoro do momentu takiego zdarzenia umowa była umową leasingu, spełniającą warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy, uznać należy, że nie ma podstaw do reklasyfikacji samej umowy, jak i opłat wynikających z umowy za okres, w którym trwała.

Z konstrukcji przepisów dotyczących leasingu wynika, że ustawodawca wprowadził określone restrykcje podatkowe dopiero w zakresie ustalania ceny sprzedaży przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu, dopuszczając przy tym preferencyjne zasady sprzedaży na rzecz korzystającego, przy założeniu że cena sprzedaży poleasingowej została ustalona na odpowiednim poziomie (nie niższym niż hipotetyczna wartość netto) oraz standardowe zasady dla sprzedaży na rzecz osoby trzeciej (po cenie rynkowej).

Przepisy dotyczące leasingu w ogóle nie wymagają od korzystającego, aby umowa zobowiązywała go do zakupu przedmiotu leasingu, co wynika z art. 17j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat. Tym samym ustawodawca przewiduje sytuacje, w których umowa leasingu (która ze swej natury zmierza do spłaty przedmiotu umowy i jego wykupu po zakończeniu umowy), może nie zrealizować swego założonego celu, jednocześnie w zakresie określenia kryteriów spełnienia warunków podatkowej umowy leasingu (suma opłat leasingowych) zezwala na uwzględnienie zdarzeń jedynie potencjalnych, które mogą się faktycznie nie zdarzyć (cena wynikająca z opcji nabycia przedmiotu leasingu).

Podobnie jest w przypadku, gdy umowa ulegnie przerwaniu. Wówczas opłaty zaliczane do sumy opłat w momencie zawarcia umowy mogą faktycznie nie zostać uiszczone w konsekwencji zdarzeń, które wystąpiły w trakcie trwania umowy (czyli już po dokonaniu kwalifikacji umowy).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy leasingu na stronach umowy nie spoczywa obowiązek jakiejkolwiek korekty przychodów podatkowych bądź kosztów uzyskania przychodów wynikających z dotychczasowych rat leasingowych za okres do momentu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy leasingu. Zmiana klasyfikacji umowy w związku ze skróceniem okresu leasingu mogłaby oznaczać bowiem wsteczną korektę wyniku podatkowego za okres, w którym korekta taka nie była w żadnym stopniu uprawniona.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: