eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jazdy lokalne i zamiejscowe pracowników a koszty firmy

Jazdy lokalne i zamiejscowe pracowników a koszty firmy

2008-11-26 08:37

Przeczytaj także: Koszty podróży służbowej to koszt pracodawcy


W odniesieniu do pracowników, żaden przepis art. 23 ust. 1 ustawy nie zawiera ani zakazu, ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawcę na diety z tytułu podróży służbowych pracowników .

Mając na uwadze powyższe, rozstrzygające znaczenie ma więc kwestia, czy został spełniony warunek określony w art. 22 ust. 1 ustawy, a mianowicie czy wydatki poniesione przez pracodawcę z tytułu podróży służbowych pracowników mają wpływ na osiągnięcie przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie

W Pana przypadku w/w należności są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą , a co za tym idzie maja wpływ na powstanie przychodu oraz podlegają one w całości zaewidencjonowaniu w koszty uzyskania.

Jedynymi wydatkami związanymi z podróżą służbową pracownika , których zaliczenie w ciężar kosztów firmy podatnika jest ograniczone , są wydatki dotyczące korzystania przez pracownika z prywatnego samochodu w celu odbycia podróży służbowej.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 23 ust. 1 pkt 46 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym, nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów - poniesionych wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego , w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą , dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdu.

W świetle powyższego wydatek przekraczający określony limit nie jest kosztem uzyskania przychodów prowadzącego działalność gospodarczą.

Odnośnie zwrotu kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 36 lit. b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności w jazdach lokalnych do wysokości nieprzekraczającej wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekaczającej stawki za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm.).

Na podstawie przepisów tego rozporządzenia zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej , zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w w/w rozporządzeniu.

Odnosi się to zarówno do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jak i na umowę zlecenia.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: