eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Wierzytelności spółki spłacone przez zarząd

Wierzytelności spółki spłacone przez zarząd

2009-01-19 11:57

Rozpatrzmy następującą sytuację: W spółce z o.o. część wierzytelności, które nie mogły być ściągnięte z majątku spółki, zostały zasądzone przez wierzycieli wobec członków zarządu. Po uzyskaniu nakazu zapłaty członkowie zarządu zapłacili nakazane kwoty. Jak spłacone przez członków zarządu wierzytelności rozliczyć w księgach rachunkowych spółki?

Przeczytaj także: Ewidencja niskocennych środków trwałych

Odpowiedź: Członkowie zarządu spółki spłacili za nią zobowiązania, więc należy po prostu dokonać przeksięgowania wartości spłaconych zobowiązań z poszczególnych kont rozrachunkowych wierzycieli na konta księgowe poszczególnych członków zarządu. Członkowie zarządu mogą następnie sami rościć odzyskania zapłaconych kwot od spółki. Jeżeli jednak członkowie zarządu umorzą spółce swoje wierzytelności, zdarzenie to należy ująć po stronie pozostałych przychodów operacyjnych spółki.

Jak amortyzować samochód ponownie wprowadzony do ewidencji?


Pytanie: Dwa lata temu podatniczka wprowadziła własny samochód do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Następnie działalność tę zlikwidowała (samochód został zamortyzowany tylko w części). W tym roku ponownie otworzyła działalność gospodarczą. Czy może jeszcze amortyzować ten samochód? Jeżeli tak, to czy będzie kontynuować tamtą amortyzację, czy ustala nowe odpisy amortyzacyjne?

Odpowiedź: Jak najbardziej można ponownie ująć samochód w ewidencji własnych środków trwałych i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych. Należy jednak pamiętać, że ponieważ poprzednią działalność została zamknięta w przeciągu ostatnich 3 lat, przed wznowieniem nowej wartość początkową tego samochodu ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w poprzedniej ewidencji, z uwzględnieniem dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: