eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Premie pieniężne: data powstania przychodu

Premie pieniężne: data powstania przychodu

2009-02-16 13:21

Za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty, co oznacza, że premia pieniężna powinna być zaliczana do przychodów firmy w chwili jej otrzymania. Tak wypowiedział się w jednym z ostatnich wyroków o sygnaturze akt I SA/Bd 744/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy który to orzekł, że za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przeczytaj także: Rabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym?

WSA musiał rozstrzygnąć sprawę odnośnie momentu zaliczenia do przychodu premii pieniężnej. Strona skarżąca uważała, że jest to chwila otrzymania ww. premii, podczas gdy organ podatkowy - że ostatni dzień roku kalendarzowego (rozliczeniowego).

Stan faktyczny przedstawiał się następująco: strona skarżąca prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów, wyrobów i usług. Od jednego z kontrahentów otrzymywała premię pieniężną za osiągnięcie określonej umownie wielkości zakupów. W związku z tym, iż moment rozliczenia ww. premii przypadał zawsze w następnym roku podatkowym podatnik zaliczał powyższą premię do przychodów tego roku, w którym ją otrzymywał, tj. na podstawie art. 14 ust. 1i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: „Ustawą”), bez względu na fakt, że wynikała ona z wielkości zakupów dokonanych w poprzednim roku.

Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego w niniejszej sprawie zastosowanie ma przepis art. 14 ust. 1e Ustawy, zgodnie z którym jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w łączącej strony umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Organ uznał jednocześnie, iż premia pieniężna od kontrahenta stanowi zapłatę za wykonaną usługę.

Zdaniem WSA art. 14 ust. 1e dotyczy tzw. usług ciągłych, tzn. świadczeń polegających na określonym, stałym zachowaniu się dłużnika przez czas trwania danego stosunku kontraktowego, w związku z powyższym nie dotyczy premii pieniężnych za osiągnięcie określonego z góry pułapu zakupów. Premia pieniężna jest bowiem swoistą nagrodą, którą strona otrzymuje od swojego kontrahenta raz w roku, po spełnieniu określonych warunków (brak elementu ciągłości).

Mając na uwadze powyższe, WSA stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie rację ma strona skarżąca, powołując się na art. 14 ust. 1i Ustawy, według którego w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. WSA wskazał, iż zrealizowanie określonego z góry pułapu zakupów u kontrahenta nie jest traktowane jako świadczenie usługi w rozumieniu Ustawy. Dlatego też, premia pieniężna powinna być zaliczana do przychodów w chwili jej otrzymania.

Wyrok jest nieprawomocny.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: