eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › 4 ważne zasady rachunkowości

4 ważne zasady rachunkowości

2009-03-25 07:09

Przeczytaj także: Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych


Dla porównania, w US GAAP wycena zapasów jest dokonywana według kosztu lub wartości rynkowej; nie określa się odrębnie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jako podstawy do wyceny, bez jej porównania z wartością rynkową, stąd zastosowanie zasady ostrożności jest konieczne już w chwili pozyskania zasobu, a nie dopiero w trakcie jego wyceny na dzień bilansowy, jak w MSSF. Standardy amerykańskie zalecają stosowanie zasady ostrożności w chwili pozyskiwania/nabywania zasobu, a MSSF — w chwili jego wyceny na dzień bilansowy. Ponadto, w standardach amerykańskich wartość rynkowa nie powinna przekroczyć możliwej do realizacji wartości netto, a równocześnie nie może też być niższa niż możliwa do zrealizowania wartość netto, pomniejszona o oszacowaną, normalną w danych warunkach marżę zysku. US GAAP nie wyjaśniają także, jakie koszty mogą zostać przyporządkowane produktom, a które powinny stać się kosztami okresu; uznaje się, że do kosztów nabycia produktu należy zaliczyć wyłącznie koszty dające się w rozsądny sposób przypisać do tego produktu.

Podstawowym aspektem zasady konserwatyzmu w polskim prawie bilansowym jest uprzednio omówiona zasada ostrożności (art. 7 o rachunkowości), której przejawem jest m.in. wycena za¬pasów zawsze po niższej z dwóch wielkości, tj. wartości ceny lub kosztu historycznego i wartości realizacji netto.

(3) zasada pełnego ujawniania

Wszystkie znaczące ekonomiczne i finansowe informacje powinny być zawarte w samych sprawozdaniach finansowych bądź w danych uzupełniających. Założenia koncepcyjne MSSF nawiązują do tej zasady definiując potrzebę zachowania kompletności informacji w sprawozdaniu finansowym. Aby informacje zawarte w sprawozdaniu były wiarygodne, muszą być kompletne, przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z zasady istotności i ograniczeń kosztowych. Pominięcie danych może spowodować, że informacje stają się nieprawdziwe lub wprowadzają w błąd (par. 38).

Ustawa o rachunkowości w sposób pośredni odnosi się do realizacji tego celu, nakazu¬jąc jednostkom rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, a także ujmować operacje gospodarcze w księgach rachunkowych i sprawo¬zdaniach finansowych zgodnie z ich treścią ekonomiczną (art. 4 ust. 1-2). Pełne ujaw¬nienie nie oznacza oczywiście, że podmioty gospodarcze zmuszone są do wykazywania wszystkich informacji. Z jednej strony chodzi o czytelność i przejrzystość sprawozdań, z drugiej o prawo podmiotu gospodarczego do zachowania tajemnicy handlowej. Przy¬kładem zastosowania zasady pełnego ujawniania mogą być dwie wersje rachunku zysków i strat; porównawcza i kalkulacyjna (załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości).

(4) zasada współmierności

Zgodnie z zasadą memoriału, ceny zużytych nakładów (koszty) powinny być utrzymywane dopóty, dopóki wzrost wartości jest uwzględniany przez zastąpienie ich cenami sprzeda¬ży. Inaczej mówiąc, koszty powinny być uznane w tym okresie, w którym jest uznawany związany z nimi przychód. Taka wzajemna relacja przychodów oraz kosztów prowadzi do sformułowania zasady współmierności.

Zasada współmierności wynika z faktu okresowego rejestrowania transakcji wyni¬kowych w księgach rachunkowych i wykazywania w sprawozdaniu finansowym wyniku księgowego. Sytuacja ta może prowadzić do rozmaitych przesunięć w czasie, związanych procesami nabywania, zużycia i sprzedaży, a także zapłat za nie. Procesy te są zwykle rozłożone w czasie i nie mieszczą się w okresie obrachunkowym, przyjętym dla danego podmiotu gospodarczego. Gdyby zatem założyć, że wyniki są odnotowywane stopnio¬wo i na bieżąco w trakcie całego procesu działalności gospodarczej firmy, to wartość jej aktywów będzie wzrastać sukcesywnie wraz z wytwarzaniem wartości dodanej. Jedynie w takim przypadku wykorzystanie omawianej zasady nie byłoby potrzebne.

fot. mat. prasowe





Więcej informacji o praktycznych technikach rachunkowości w europejskim systemie MSSF oraz amerykańskim GAAP (w tym opisanych 13 zasad rachunkowości) znajdziesz w książce „Rachunkowość finansowa” Jana Turyny (Wydawnictwo C.H. Beck, 2008). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki tytuł.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: