eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT od paliwa wlewanego do zbiornika

Odliczenie VAT od paliwa wlewanego do zbiornika

2009-05-08 07:41

Przeczytaj także: MF: VAT naliczony od zakupu paliwa i samochodów


Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny samochodu.

Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochody osobowe i ciężarowe. Obecnie paliwo do tych samochodów jest tankowane bezpośrednio do baku na stacjach benzynowych. W celu obniżenia kosztów i usprawnienia organizacji Podatnik zamierza kupić dystrybutor i tankować paliwo na terenie własnego przedsiębiorstwa. W związku z tym, Zainteresowany wskazuje, że faktury dokumentujące zakup paliwa do dystrybutora nie będą zawierały danych, o których mowa w § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż określenie ilości paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i ciężarowych, następować będzie na podstawie prowadzonej przez niego ewidencji.

Zasadą jest, że faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu, o czym stanowi § 5 ust. 5 w/w rozporządzenia. Jednak w omawianej sprawie powyższy przepis nie będzie miał zastosowania, ponieważ paliwo nie będzie tankowane bezpośrednio do baku samochodu, ale dostarczane do własnego dystrybutora, skąd będzie rozlewane do użytkowanych przez Podatnika pojazdów osobowych jak i ciężarowych.

Cytowane powyżej przepisy i okoliczności dotyczące zdarzenia przyszłego nie wyłączają prawa do obniżenia kwoty podatku należnego od nabywanego przez Podatnika paliwa do użytkowanych pojazdów samochodowych. Niemniej zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, z której wynika m.in. kwota podatku podlegająca odliczeniu od zakupionego paliwa. Zainteresowany musi zatem dołożyć wszelkich starań, by ewidencja była wiarygodna i rzetelna. Zapisy w prowadzonej ewidencji winny mieć swoje potwierdzenie w posiadanych dokumentach.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup paliwa do zbiornika znajdującego się na terenie własnego przedsiębiorstwa, przeznaczonego do tankowania pojazdów samochodowych pod warunkiem, iż zakup będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną i nie będzie występować ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Brak numeru rejestracyjnego na fakturze nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ taki obowiązek – wynikający ze wspomnianego § 5 ust. 5 rozporządzenia – występuje jedynie w przypadku tankowania bezpośrednio do baku pojazdu.

W celu wykazania w jakiej ilości i do jakich aut będzie tankowane paliwo, należy prowadzić wewnętrzny rejestr, który stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT z faktury na zakup paliwa.

Ponadto, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12,16 i 18, jeżeli zaś podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: