eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż działki pod budowę drogi a podatek VAT

Sprzedaż działki pod budowę drogi a podatek VAT

2009-05-21 06:58

Dostawa działek, które na mocy decyzji administracyjnej przeszły na własność gminy pod budowę drogi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.05.2009 r. nr IPPP1-443-319/09-2/PR.

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż gruntu zwolniona z VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, iż prezydent miasta decyzjami administracyjnymi orzekł o ustaleniu odszkodowania na rzecz spółki za działki budowlane przejęte pod drogę gminną (oznaczone jako działki nr 15/3; nr 35/1; nr 36/1). Działki te były własnością spółki zajmującej się działalnością developerską (nabyte one zostały pod przyszłe inwestycje). Wysokość odszkodowania została ustalona na kwotę 160 000 zł. Wpłynęło ono na konto spółki. Kwoty tej spółka jednak nie opodatkowała traktując ją jako wartość netto. W związku z powyższym zadano pytanie, czy w opisanej sytuacji dostawa działek korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT bądź § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl postanowień art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy poprzez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Z treści powołanego wyżej art. 7 ust. 1 pkt 1 wynika, że w tym przypadku odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną. Zatem jeśli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje za odszkodowaniem, to wówczas stanowi ono odpłatną dostawę towarów i ze względu na przedmiot czynność taka jest objęta opodatkowaniem.

Jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego, Prezydent Miasta decyzją orzekł o ustaleniu odszkodowania na rzecz Wnioskodawcy za nieruchomości - działki niezabudowane przejęte pod drogę gminną, orzekając jednocześnie o przyznaniu odszkodowania o określonej decyzjami wysokości. W związku z powyższym wypełnione zostały przesłanki płynące z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, uznając tym samym za dostawę towarów – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel z nakazu organu władzy publicznej, w konsekwencji podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego jasno wynika, iż na celem przejęcia przedmiotowych działek na drodze decyzji było przeznaczenie ich pod budowę drogi gminnej. Skutkuje to tym, iż Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem nie została spełniona przesłanka wynikające z treści przepisu, gdyż teren przeznaczony jest pod zabudowę.

Jednocześnie należy podkreślić, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis § 13 ust. 1 pkt 11 powoływanego przez Spółkę rozporządzenia.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że dostawa działek: nr 15/3, nr 35/1, nr 36/1 przeznaczonych pod drogę gminną, które na mocy decyzji przeszły na własność Gminy w zamian za odszkodowanie, nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: