eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wypożyczenie samochodu a opodatkowanie VAT

Wypożyczenie samochodu a opodatkowanie VAT

2009-05-22 05:55

Nieodpłatne wypożyczenie pojazdu klientowi zainteresowanemu jego zakupem jako świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.05.2009 r. nr IPPP2/443-82/09-4/AS.

Przeczytaj także: Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, iż spółka zajmuje się handlem drogimi samochodami. W celu zwiększenia sprzedaży postanowiła ona bezpłatnie wypożyczać swoje samochody przyszłym klientom dla celów testowych, aby ci mogli się z pojazdem zapoznać i przekonać do jego kupna. Wypożyczenie takie ma być krótkotrwałe (maksymalnie miesiąc). Powstało pytanie, czy będzie ono opodatkowane podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy po wezwaniu go do usunięcia naruszenia prawa zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W powyższym przepisie przyjęto zatem generalną zasadę, że usługami są wszelkie świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem „usługi” w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Stosownie do przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z ww. przepisu:

1. nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
2. podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przez świadczenie usług, które nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Warunki określone w powyższym przepisie muszą być spełnione łącznie. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ww. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W sytuacji opisanej we wniosku dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług, polegającego na wypożyczeniu pojazdu klientowi zainteresowanemu jego zakupem na krótki okres. Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku przy nabyciu przedmiotowych pojazdów, gdyż w konsekwencji posłużą one czynności opodatkowanej jaką jest sprzedaż towaru.

Przedmiotowe przekazanie ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem – prowadzona przez Spółkę praktyka handlowa pozwala przyszłemu nabywcy zapoznać się z nabywanym produktem; sprzedaż dwukołowych pojazdów elektrycznych jest przedmiotem działalności Spółki, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe, z uwagi na nie spełnienie jednej z przesłanek, warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług (istnieje związek z prowadzonym przedsiębiorstwem) - ww. nieodpłatne wypożyczenie pojazdu klientowi zainteresowanemu jego zakupem jako świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: