eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ujawniony środek trwały: odsetki a koszty firmy

Ujawniony środek trwały: odsetki a koszty firmy

2009-08-26 05:06

Przeczytaj także: Ujawnienie budynku - środka trwałego w podatku CIT


Z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) wynika, że zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz miejscu określonym w przepisach prawa podatkowego.

Podatek dochodowy od osób prawnych niewątpliwie jest należnością budżetową, do której stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

Natomiast art. 16e ust. 1 updop stanowi, iż: „jeżeli podatnicy nabędą lub wytworzą we własnym zakresie składniki majątku wymienione w art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 1, o wartości początkowej przekraczającej 3.500 zł, i ze względu na przewidywany przez nich okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczą ich do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, a faktyczny okres ich używania przekroczy rok, podatnicy są obowiązani, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:

1. zaliczyć te składniki do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując je do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
2. zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych dla środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy, zwanym dalej "Wykazem stawek amortyzacyjnych", a dla wartości niematerialnych i prawnych przy zastosowaniu zasad określonych w art. 16m,
3. stosować stawki amortyzacji, o których mowa w pkt 2, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
4. wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1; odsetki od różnicy, o której mowa w pkt 2, są naliczane według stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązującej w dniu zaliczenia składnika majątku do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.”

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w maju 2008 r. zakupiła urządzenie o wartości powyżej 3.500 zł., po czym wartość ww. urządzenia została uznana za koszt uzyskania przychodów. Natomiast w kwietniu 2009 r. Spółka wprowadziła urządzenie na stan środków trwałych, dokonała korekty kosztów podatkowych i naliczyła odsetki zgodnie z art. 16e ust. 1 pkt 4.

Przepis art. 16e ust. 1 pkt 4 updop jest przepisem szczególnym określającym odsetki, w związku z zaistniałymi nieprawidłowościami opisanymi w zdaniu wstępnym art. 16e ust. 1.

Następstwem tych nieprawidłowości było zaniżenie kwot należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Usunięcie nieprawidłowości następuje po wykonaniu dyspozycji przepisów art. 16e ust. 1 pkt 1-3 updop.

Podsumowując, naliczone odsetki na podstawie art. 16e ust. 1 pkt 4 updop są także odsetkami, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 21 updop, wobec tego nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: