eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na Internet w PIT za 2015 r.

Ulga na Internet w PIT za 2015 r.

2016-03-10 13:31

Ulga na Internet w PIT za 2015 r.

PIT © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Ciesząca się coraz mniejszą popularnością ulga internetowa pozwala zaoszczędzić stosunkowo niewielką kwotę na podatku w porównaniu z chociażby ulgą prorodzinną. Niemniej podatnicy do niej uprawnieni powinni z odliczenia korzystać, tym bardziej, że prawo do niej przysługuje tylko przez dwa kolejne lata.
Przypomnijmy, że wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet mogą być odliczone od dochodów opodatkowanych skalą podatkową (bez względu na to, którego źródła one dotyczą) bądź przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym.

Okres odliczenia jest limitowany. Ulga ta przysługuje bowiem konkretnemu podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych i to pod warunkiem, że wcześniej z odliczenia on nie korzystał.
Mówiąc innymi słowy, w PIT za 2015 r. ulgę mogą rozliczyć ci, którzy:
  • odliczenia dokonają po raz pierwszy lub
  • pierwszego odliczenia z tego tytułu dokonali w PIT za 2014 rok.

Pozostali podatnicy prawa do ulgi nie mają.

Odliczeniu w ramach ulgi internetowej podlegają w danym roku podatkowym tylko te wydatki na użytkowanie Internetu, które zostały w nim faktycznie poniesione.
Warto wiedzieć. Ustawodawca nie zastrzega przy tej uldze, że może być ona rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. W związku z tym wydaje się, że w przypadku podatników opłacających samodzielnie zaliczki na podatek w trakcie roku (czyli np. przedsiębiorców czy uzyskujących przychody z najmu), skorzystanie z odliczenia możliwe jest już na etapie ustalania tych zaliczek.

Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości faktycznie poniesionej (czyli tyle, ile rzeczywiście podatnik zapłacił). Ustawa określa jednakże górny ich limit - w ciągu roku nie mogą one przekroczyć kwoty 760 zł. Jeżeli faktyczne wydatki były wyższe, na potrzeby odliczenia ich wysokość trzeba ograniczyć do tej kwoty. Prawo do tego limitu ma osobno każdy podatnik, w tym także każdy z małżonków i to nawet wówczas, gdy rozliczają się oni wspólnie.

fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com

PIT

Ulga na internet przysługuje konkretnemu podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych i to pod warunkiem, że wcześniej z odliczenia on nie korzystał.


Warto też pamiętać, że ustalając kwotę faktycznego odliczenia, uwzględnić w niej można jedynie wydatki stricte związane z samym użytkowaniem Internetu, a więc m.in. z tytułu opłat abonamentowych za stały dostęp do Internetu, koszty za impulsy telefoniczne naliczane przez operatora za dostęp do Internetu poprzez modem, czy wręcz koszty korzystania z tej sieci w kafejce internetowej. Odliczyć natomiast nie można wydatków związanych z usługą instalacji Internetu, czyli np. kosztu jego montażu, aktywacji, okablowania jak też ewentualnych prac remontowo-naprawczych.
Odliczyć nie można także odsetek płaconych za opóźnienie w uregulowaniu swoich zobowiązań.

Wydatki takie trzeba odpowiednio udokumentować. Kwotę odliczenia ustala się bowiem na podstawie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków. Ustawodawca nie wskazuje wprost nazwy, jaką powinien mieć taki dokument, a jedynie niezbędne jego elementy. Są to co najmniej:
  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługodawcę),
  • rodzaj zakupionej usługi,
  • kwotę zapłaty

Co za tym idzie, potwierdzeniem takich wydatków mogą być np. przelewy bankowe, wyciągi z rachunku bankowego, dowody wpłaty, czy faktury wystawione przez usługodawcę z informacją, że zostały zapłacone (w tym w formie elektronicznej) bądź kombinacje powyższych, czyli np. faktura z przelewem potwierdzającym zapłatę. Dowodem nie jest tutaj natomiast paragon z kasy fiskalnej.

Odliczeniu podlega wartość brutto wydatku ponoszonego na korzystanie z Internetu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: