eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

2009-08-30 11:29

Udział w imprezie finansowanej ze środków zfśs nie stanowi przychodu. Przychód do opodatkowania nie może być ustalany w wartości statystycznej, ale w wartości rzeczywistej. Należy podkreślić, że od 2008 r. zaczęły się pojawiać interpretacje organów skarbowych, które udział w imprezie zaczęły uznawać za przychód ze stosunku pracy. Na pracodawcę organy nakładały obowiązek prowadzenia ewidencji lub listy uczestników w celu ustalenia liczby pracowników biorących udział w imprezie.

Przeczytaj także: Piknik firmowy a przychód z umowy o pracy

Zgodnie z doktryną prawa podatkowego przychód powstaje tylko w wartości rzeczywistej i nie można opodatkować "przychodu statystycznego" w wartości uśrednionej. Urzędy skarbowe w indywidualnych interpretacjach uznają za przychód udział w imprezie i ustalają jego wartość poprzez podzielenie kwoty wydatków poniesionych przez pracodawcę na liczbę uczestników. Oznaczałoby to ustalenie przychodu wirtualnego, a nie rzeczywiście uzyskanego przez pracownika, co jest niezgodne z doktryną i literą prawa podatkowego.

Izba Skarbowa w Warszawie, interpretacja z 7.11.2008 r. (PPB2/415–1159/08–5/AK): ,,Natomiast jeżeli chodzi o opodatkowanie spotkania integracyjnego organizowanego w formie imprezy rekreacyjnej, zakupu usług cateringowych, w którym udział pracownika ma charakter fakultatywny (nieobowiązkowy, dobrowolny), a koszty w całości ponoszone są przez zakład pracy, w związku z uczestnictwem w spotkaniu pracownicy osiągają konkretną korzyść finansową podlegającą opodatkowaniu. Pracodawca nie organizuje imprezy otwartej, tylko imprezę skierowaną do konkretnej grupy osób (pracowników). W związku z powyższym jest w stanie ustalić faktyczną liczbę osób biorących udział w spotkaniu poprzez stworzenie listy osób, które wyrażą chęć uczestnictwa w spotkaniu, a następnie poprzez fizyczne potwierdzenie obecności.

W związku z powyższym pracodawca jest w stanie określić, którzy pracownicy brali udział w imprezie. Bez znaczenia pozostaje fakt, ile dany pracownik skonsumował posiłków, a także czy skorzysta z organizowanych gier, konkursów i czy otrzyma nagrodę dla zwycięzcy, gdyż koszty zakupu tych usług ponoszone są niezależnie od tego, czy pracownik skorzystał z nich w pełnym zakresie, czy nie. Wartość świadczenia należy obliczyć, dzieląc kwotę (wynikającą z wystawionych faktur i rachunków, które ma wnioskodawca) przez liczbę pracowników biorących udział w spotkaniu integracyjnym.

Wartość świadczeń opłaconych za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczać do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reasumując, należy stwierdzić, iż powyższe świadczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”. Podobnie stwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 22.2.2008 r. (nr ITPB1/415–604/07/DP).

Interpretacja indywidualna z 4.11.2008 (ILPB1/415-582/08-4/RP) Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu: ,,Z powyższego wynika zatem, że ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym (np. bilety do kina, teatru, karnety na basen, paczki świąteczne itp.), nie można natomiast uznać, iż finansowanie kosztów imprezy integracyjnej lub sportowo-rekreacyjnej jest świadczeniem rzeczowym, bowiem beneficjenci nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym. Przedmiotem świadczenia jest bowiem w takim przypadku usługa, a nie rzecz.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: