eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

2009-08-30 11:29

Przeczytaj także: Piknik firmowy a przychód z umowy o pracy


Wartość finansowanych przez wnioskodawcę kosztów imprezy integracyjnej oraz sportowo-rekreacyjnej stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. W związku z powyższym wnioskodawca jako płatnik ma obowiązek doliczyć kwotę dofinansowania do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

PRZYKŁAD:
Czy umożliwienie udziału pracownikom i ich rodzinom w imprezie sportowo-rekreacyjnej zorganizowanej przez firmę, a w całości sfinansowanej z zakładkowego funduszu świadczeń socjalnych powoduje u tych pracowników powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

W świetle najnowszych pism organów skarbowych udział pracowników i ich rodzin w imprezie zorganizowanej przez firmę w całości sfinansowanej z zakładkowego funduszu świadczeń socjalnych powoduje u tych pracowników powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podkreślić należy, że to stanowisko organów skarbowych jest nowe i niezgodne z dotychczasowymi interpretacjami, co więcej jest ono całkowicie sprzeczne z doktryną i literą prawa podatkowego.

,,Wszystko co pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy – o ile nie stanowi wymienionego w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodu zwolnionego od podatku lub dochodu, od którego został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów – podlega opodatkowaniu ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodem ze stosunku pracy jest wobec powyższego nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również i nieodpłatne świadczenia. Do nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika zaliczyć należy również zorganizowany dla pracowników i ich rodzin piknik w formie grilla na wolnym powietrzu.

Świadczenia nieodpłatne to szczególnego rodzaju świadczenia, w których przypadku, otrzymujący odnosi określoną korzyść, co oznacza, że nie świadczy nic w zamian. Ustawodawca stanowi o nieodpłatnych świadczeniach, innych niż świadczenia w naturze. Przedmiotem tych świadczeń nie są więc rzeczy, lecz świadczone na rzecz podatnika usługi. Przychód może być wyrażony wyłącznie w pieniądzu. Stąd też przychodem są nie same świadczenia, lecz ich wartość. O sposobie określania tej wartości stanowi art. 11 ust. 2a ww. ustawy. (…) Na ogół jest możliwe ustalenie wartości faktycznie otrzymanego przez danego pracownika nieodpłatnego świadczenia, ponieważ w przypadku organizowania przez pracodawcę spotkania typu piknik, nie ma przeszkód w ustaleniu, dla kogo piknik jest organizowany i kto faktycznie brał w nim udział.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: